Mužný, svalnatý… ale neplodný

Úvodná stránka/Novinky/Mužný, svalnatý… ale neplodný
  • Užívanie steroidov a poruchy plodnosti, resp. neplodnosť.

Mužný, svalnatý… ale neplodný

Pravidelne cvičím. Mám svaly. Kérku. A som neplodný. 30-ročný americký kulturista sa rozhodol zverejniť svoju intímnu spoveď o tom, ako mu roky užívania steroidov spôsobili neplodnosť. Bradley Goldman sa vyspovedal časopisu Time a prezradil, že steroidy na podporu tvorby svalstva začal užívať, keď mal 18 rokov. Anabolické steroidy sú lieky, ktoré napodobňujú účinky mužského hormónu testosterónu. Ich dlhodobé užívanie so sebou však nesie obrovské riziká, ako oslabenie srdca, ochorenie pečene, ochorenie obličiek a v neposlednom rade poruchy plodnosti až neplodnosť.

Teraz robí Bradley s manželkou všetko preto, aby otehotnela a hoci sa poradca pre fitness a výživu z Los Angeles vzdal steroidov pred dvoma rokmi, k poškodeniu už prišlo. Analýza Bradleyho spermiogramu v marci minulého roka ukázala, že počet spermií bol nula. “Bol som úplne hotový,” hovorí. „Mám pocit, že som priam stereotypný príklad chlapa, ktorý vyzerá mužne,” dodal. “Mám tetovanie. Svaly. Som vymakaný. A neplodný. Zaujímalo by ma, koľko je takých mužov, ktorí majú rovnaku mačistickú predstavu o tom, ako má chlap vyzerať a sú na tom rovnako?“ Goldman, ktorý má viac ako 10 000 followerov na Instagrame, nikdy predtým o svojej neplodnosti nehovoril.

V Írsku je nelegálne používanie anabolických steroidov športovcami, ktorí sa snažia o zvýšenie výkonnosti a mužmi, ktorí chcú mať svalnatejšie telo aktuálne na najvyššej úrovni v histórii. Goldmanova správa o tom, ako steroidy ovplyvnili jeho zdravie, však vysiela varovné signály mužom po celom svete. Uvažuje dokonca o príprave seriálu o svojich skúsenostiach na YouTube. “Myslím, že hovoriť o tom nie je prejavom slabosti a už vôbec to z vás nerobí menej muža.” V tomto môžeme v OZ Bocian s Bradleym len súhlasiť a pridať obdiv, pretože s podobnou predstavou o mužnosti, či užívaním najrozličnejšich podporných látok sa na Slovensku stretávame viac ako často, a to dokonca priamo v niektorých fitnesscentrách.

“To, že som sa podelil o svoj príbeh a najmä vo svojom okolí sa zverejnením citlivých informácií stal zraniteľným, je cena, ktorú sa oplatilo zaplatiť, ak sa muži v podobnej situácii nebudú viac cítiť sami.”

About the Author:

Napísať komentár