Prevencia

Prevencia bola a ešte stále je pri plodnosti veľmi zanedbávanou témou. Čiastočne je to pochopiteľné, pretože problém počať dieťa začíname odborne riešiť, až keď sa nám nedarí tak rýchlo a bez problémov, ako sme si predstavovali. Pravda je však taká, že väčšine – áno, čítate správne – väčšine problémov s plodnosťou, je možné predchádzať. Ako? Niekoľko dôležitých príkladov nájdete práve na tejto stránke.

OCHRANA PLODNOSTI V DETSTVE

Detskej plodnosti či detskej gynekológii sa venuje pomerne málo pozornosti, hoci ochrana plodnosti sa začína práve v tomto veku, napríklad správnymi hygienickými návykmi. Každá múdra mama malej slečne vysvetlí, že ku kráse patrí byť vždy voňavá a čistá. Dievčatká majú slabšiu obranyschopnosť voči genitálnej infekcii či zápalu genitálií, pretože sliznicu genitálií vo fáze vývoja ešte nechránia pohlavné hormóny. Pred problémami, napríklad vodou z bazénov či kúpalísk však možno chrániť už batoľatá pomocou slipových nohavičiek s plienkami na plávanie. Prípadné zlepenie slizníc u bábätka, výtok alebo zápal u malých detí, niekedy sprevádzaný len bolesťou v podbrušku, konzultujte s odborníkom. Pamätajte, v detskom veku sú za zdravie dieťata zodpovední rodičia.

Čo znamená in vitro

Čoraz viac vyšetrení či testov, preventívnych či vylučujúcich závažné diagnózy sa neodohráva v ambulancii, ale v laboratóriu, kam lekár vzorku, najčastejšie krv, moč, mozgomiešny mok či výtery a stery slizníc zasiela. Nakoľko je dôležité rozumieť výsledkom či skratkám a ako reagovať, ak sa niektoré ukazovatele vymykajú priemerným hodnotám, označeným ako „referenčné“?

Pracovníci v oblasti IVD – in vitro diagnostiky – sa zhodujú v tom, že základné informácie sú pre pacienta či laika dôležité, pretože platí, že edukovaný pacient = rýchlejšie vyliečený pacient. Laboratórnych testov existujú stovky, ak berieme do úvahy aj tie vzácnejšie, sú ich tisíce. Pri poruchách plodnosti je u žien dôležité zistiť hormonálny profi l, vylúčiť sexuálne prenosné ochorenia, či endometriózu alebo autoimunitné ochorenia, ale prekvapivo napríklad i diabetes či celiakiu. Pri tom všetkom má hlavné slovo IVD. Pre každú ženu v plodnom veku je dôležité poznať svoju ovariálnu rezervu, inými slovami odhad vajíčok v zásobe, pretože plodnosť nie je u všetkých žien rovnaká a jej vývoj je tiež individuálny.

Mužská plodnosť, ktorej by sa mala venovať rovnaká pozornosť, sa dá do veľkej miery odvodiť z vyšetrenia ejakulátu, čiže spermiogramu. Obrovské možnosti zisťovania príčin zníženej plodnosti či neplodnosti však prinášajú aj genetické či imunologické vyšetrenia. Po úspešnom počatí vás zasa čaká celý rad vyšetrení, ktorých úlohou je vylúčiť genetické poškodenie plodu.

IN VITRO DIGNOSTIKA

Slovné spojenie pochádza z latinčiny a v preklade znamená diagnostika v skle, čiže mimo živý organismus, skúmaním odobratých telesných tekutín alebo vzoriek tkaniva v skúmavke, reakčnej jamke, v miske na živnej pôde alebo podložnom skle.

Nádej pre plodnosť

Na fajčenie zabudnite

Nebezpečný nepriateľ

Ľudské papilomavírusy (HPV) predstavujú najčastejšiu formu pohlavne prenosného ochorenia, hoci človek sa môže nakaziť aj inými cestami. Postihujú obe pohlavia a vyvolávajú ochorenia prakticky vo všetkých vekových kategóriách. Ich najvýznamnejším negatívnym vplyvom na ľudský organizmus je schopnosť vyvolať nádorovú premenu buniek. Vieme, že HPV je zodpovedný za takmer polovicu nádorových ochorení vyvolaných rôznymi vírusmi. HPV vírusy majú viaceré schopnosti umožňujúce im uniknúť spod kontroly nášho imunitného systému.

U žien je HPV príčinou asi 70 – 80 % prípadov druhého najčastejšie nádorového ochorenia ženského pohlavia – rakoviny krčka maternice, ako aj nádorov vonkajšieho genitálu. U mužov bol dokázaný vzťah k nádorom konečníka, vonkajšieho genitálu, ako aj rakovine ústnej dutiny či hrtana. U malých detí vyvolávajú iné typy HPV nepríjemné ochorenie dýchacieho systému – respiračnú papilomatózu. Od objavenia pronádorového (onkogénneho) potenciálu HPV bol len krok k vývoju účinnej obrany proti HPV – očkovaniu. Mnohé štúdie dokázali nielen jasný preventívny účinok vakcín proti HPV, ale aj ich priaznivý bezpečnostný profil.

Očkovanie sa týka žien i mužov a ideálnym vekom preň je obdobie pred začiatkom pohlavného života, kedy je veľká pravdepodobnosť, že sa človek s daným patogénnym HPV vírusom ešte neinfikoval. V predpubertálnom veku je na dosiahnutie dostatočnej ochrany postačujúce aplikovať dve dávky, od 15. roku života pozostáva schéma z troch dávok. Pre očkovanie proti HPV nie je nikdy neskoro a zrealizovať ho možno v akomkoľvek veku. Moderná medicína poskytuje účinný spôsob prevencie nádorových aj nenádorových ochorení spojených s infekciou HPV a je na každom z nás, ako zodpovedne pristúpi ku svojmu zdraviu a k zdraviu svojich detí.

ZRASTY V BRUŠNEJ DUTINE A PANVE

MEDZI NAMI – prevencia porúch plodnosti je možná

A nielen to. Je poučná a užitočná a v porovnaní s liečbou či metódami asistovanej reprodukcie lacná, bezpečná a navyše zábavná. Edukačný projekt Medzi nami, ktorý na stredných školách a internátoch odštartoval v júni 2015, je ďalšou úspešnou aktivitou Občianskeho združenia BOCIAN.
Určený je mladým ľuďom od 16 rokov a reprodukčné zdravie vníma ako komplexné informácie o menštruačnom cykle, hygiene a bazálnej ženskej i mužskej biológii. Pilotný ročník projektu priniesol prekvapivé výsledky o vedomostiach teenagerov a má o krok bližšie k tomu, aby sa stal súčasťou učebných osnov, pretože práve najzraniteľnejšia veková skupina o plodnosti a jej ochrane vie veľmi málo. Vďaka príťažlivej forme i obsahu má projekt obrovskú podporu gynekológov, ale najmä učiteľov, výchovných poradcov či vedenia škôl. Projekt sa tiež dosiaľ nevídaným spôsobom venuje ochrane pred neželaným tehotenstvom či pohlavne prenosnými ochoreniami a samozrejme, vzťahom, ktoré sa v tomto veku tvoria a majú kľúčový dopad na psychické i fyzické zdravie mladých žien. Online verzia ponúka zaujímavé testy, Gynobox či Sex sheet, ktorý si celkom určite radi vyskúšate aj vy.
www.medzinami.sk