Poruchy plodnosti

Úvodná stránka/Poruchy plodnosti

Kde môže byť problém?

Poruchy plodnosti u žien

Poruchy plodnosti u mužov

 • poškodené, chýbajúce alebo nepriechodné vajcovody
 • nevýkonné alebo poškodené vaječníky
 • endometrióza alebo zrasty na maternici
 • genetické príčiny
 • dysfunkcia niektorej žľazy s vnútorným vylučovaní
 • zlyhanie ovulácie
 • syndróm polycystických ovárií
 • imunologické príčiny
 • embryo nenachádza vhodné podmienky na uhniezdenie
 • prekonané mimomaternicové tehotenstvo
 • dedičné ochorenia
 • predčasná menopauza
 • interrupcia
 • ochorenia, ktoré sa môžu tehotnosťou matky zhoršiť, choroby, pri ktorých by bola tehotná matka ohrozená na živote alebo sa môže narodiť poškodené dieťa
 • psychogénna alebo idiopatická sterilita
 • následok nadmerného športovania
 • zlá životospráva, nadváha, sedavé zamestnanie, nezdravé stravovanie, fajčenie, stres, nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu
 • životné prostredie
 • zlá kvalita spermií
 • nedostatočný počet spermií
 • prekonaný zápal prostaty
 • choroby mužských pohlavných orgánov
 • dedičné ochorenie semenníkov alebo genetická porucha semenníkov
 • nezostúpené semenníky
 • nedostatočná činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním a s tým spojená nedostatočná odozva hormónov riadených mozgom
 • prekonané choroby v detstve, úrazy, infekcie
 • prekonané pohlavne prenosné choroby – STD
 • poruchy erekcie – ED
 • častá jazda na bicykli a úzke slipy alebo nohavice
 • zlá životospráva, sedavé zamestnanie, nezdravé stravovanie, nadváha, fajčenie, stres, nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu
 • pitie nápojov z plastovej fľaše, dlhšie vystavenej slnečnému žiareniu

Obezita a poruchy plodnosti

Správna telesná hmotnosť je pri plánovaní dieťaťa dôležitá. Nadváha i podváha komplikujú počatie, pričom nadváha a obezita sú jednou zo závažných príčin neplodnosti. Ženám sa tuk obvykle ukladá v oblasti brucha a obaľuje vnútornosti. Komplikuje i dozrievanie vajíčok. Mozog ich rast stimuluje tak, že vaječníku posiela hormón FSH. Ten odpovedá tvorbou estrogénu. Pri dostatku sú zásielky FSH pozastavené. Estrogén však produkuje aj tukové tkanivo a tak sa do mozgu dostáva falošný signál, ktorý blokuje tvorbu FSH i rast folikulov.

Obezita však komplikuje i tehotenstvo, spôsobuje bolestivú menštruáciu, cukrovku, nádorové ochorenia, choroby srdca a ciev a vôbec, dôvodov na to, aby ste sa jej zbavili, je viac než dosť. Urobte si výpočet z hodnôt telesnej hmotnosti a výšky – BMI, body mass index, čiže hmotnosť v kg/výška2 v metroch.

Normálne BMI je v rozmedzí 18,5 až 25. Hodnoty 25 až 30 svedčia o nadváhe a ak BMI presahuje 30, ste obézni a mali by ste sa so svojou hmotnosťou popasovať čo najskôr.

MUDr. Peter Minárik, Onlife, centrum zdravia a výživy

Nadváha

Vďaka tzv. „modernému“ spôsobu života, čiže vďaka akútnemu nedostatku pohybu a najmä vďaka mimoriadne nezdravému stravovaniu má čoraz viac z vás problémy s plodnosťou. Na prvý pohľad sa týchto zopár kíl navyše s poruchami plodnosti nespája. Najmä u mužov. Mnoho medzinárodných štúdií, ktoré sledovali a vyhodnocovali vplyv toho čo jeme, ako žijeme a koľko vážime na našu schopnosť počať a donosiť dieťa. Zopár dôležitých informácií uvádzame nižšie. Po prečítaní si kliknite na www.zdravoachutne.sk či na viac informácií o cvičení.

Cvičenie, nutnosť či luxus?

„Samozrejme, že by sa mi zišlo zacvičiť si, no na pravidelné cvičenie teraz nemám čas…“ Pripomína vám to niečo? Chodíte do práce, staráte sa o domácnosť a máte iné povinnosti. V tomto kolotoči mnohí z nás pravidelný pohyb považujú za luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Paradoxne, práve títo ľudia čoraz častejšie navštevujú lekárov, nevládzu či nestíhajú, vzdávajú sa mnohých činností, na ktoré sa necítia a zdravie hľadajú v lekárni v podobe výživových doplnkov či iných zázračných liekov. Ako to súvisí s tehotenstvom? Ľudské telo sa správa racionálne. Vie, že tehotenstvo je náročné obdobie a tak sa mu bráni, ak nie ste zdraví, fi t a v dobrej kondícii. Aj starostlivosť o bábätko či dojčenie je „zaberačka“, ktorej sa telo stuhnuté sedením a presunmi v aute bráni. Ak ho navyše hýčkate sladkosťami, občasným pohárikom a pravidelnou dávkou nikotínu, plníte svoj organizmus jedmi a jeho hlavnou úlohou je vyrovnať sa s vaším životným štýlom a nie čeliť výzve tehotenstva.

Riešenie? Rozhýbte sa. Nájdite si pravidelnú aeróbnu aktivitu, najlepšie kombináciu spaľovania, precvičovania všetkých svalových partií a strečingu. Do kalendára si zapíšte cvičenie a považujte ho za najdôležitejšie, čo pre seba robíte. Ak vám je ľútoposedenia pri káve s kamarátkou, vezmite ju so sebou. Fitness centrá, kurzy brušných tancov, aerobiku či bodywork nájdete vo všetkých väčších mestách.

Najťažšie je začať, najdôležitejšie vydržať a to najlepšie je, že robíte dobre pre svoje zdravie, pocit i vzhľad.

 1. Cvičte dva až trikrát do týždňa, minimálne 30 a ideálne cca 75 minút.
 2. „Svalovici“ predchádzajte správnym natiahnutím svalov, tzv. strečingom po cvičení, teplým kúpeľom v živej soli a pravidelným cvičením.
 3. Nezabudnite na správne oblečenie a obuv, na dostatok tekutín a správny jedálniček.

www.zdravoachutne.sk

Vypočítajte si svoj BMI

Väčšina ľudí sa pre redukciu hmotnosti rozhoduje s konkrétnym cieľom. Bez ohľadu na to, či je ním zdravie, vzhľad alebo kvalita života, držíme vám palce, aby ste svoj cieľ dosiahli. Aby ste sa však vyvarovali omylu napodobniť svoju kolegyňu, sestru, brata, či v horšom prípade známu hollywoodskú herečku, modelku alebo inú, možno od prírody útlu postavu, odporúčame vám neriadiť sa na začiatku cesty kilogramami, ale skôr pásmom BMI, čiže Body mass indexu.

BMI je jednoduchý výpočet telesnej hmotnosti a výšky. Svoje číslo, ktoré vám prezradí, v akom pásme sa nachádzate, si vypočítate pomerne jednoducho. Svoju hmotnosť v kilogramoch vydeľte druhou mocninou výšky v metroch. Ak napríklad meriate 170 cm a vážite 88 kilogramov, výpočet bude nasledovný: 88 : (1,7 x 1,7), čiže 88 : 2,89 = 31,45 = hmotnosť v kg/výška2 v m).

Overte si svoj BMI. Kliknutím na obrázok sa zobrazí kalkulačka, ktorá po zadaní výšky a hmotnosti vypočíta váš BMI.

 

Nebojte sa myómov

Na citlivú tému myómov reagujú mnohé ženy s obavami, hoci sa s nimi dá často úspešne bojovať. V niektorých prípadoch prichádza totiž na rad radikálny chirurgický zásah, tzv. hysterektómia, čiže odstránenie maternice. Okrem straty plodnosti prináša aj zvýšené riziko ďalších fyzických i psychických problémov. Predoperačná medikamentózna liečba však dokáže zlepšiť stav mnohých žien so stredne ťažkými a ťažkými symptómami.

Počas trojmesačnej kúry sa účinná látka ulipristal acetát viaže na receptory, na ktoré sa obvykle viaže progesterón, hormón podporujúci rast myómov. Tým sa myómy výrazne zmenšujú a sú operovateľné menej invazívnym spôsobom, napr. laparoskopickým odstránením myómu, nie celej maternice. Ďalším pozitívom je obmedzenie silného krvácania a zotavenia sa z anémie u viac ako 90% pacientok. Aj u žien, ktoré sa nepodrobili chirurgickej liečbe, zostával po liečbe objem myómov redukovaný ešte dalších 6 mesiacov.

O myómoch by ste mali vedieť, že sú to nezhubné nádory, vyvíjajúce sa zo svalových buniek maternice. Vznikajú v reprodukčnom veku, pravdepodobne spolupôsobením genetickej predispozície, ženských pohlavných hormónov (estrogénov) a rastových hormónov. Obvykle rastú počas gravidity a zmenšujú sa po menopauze. Vyskytujú sa u 10-20% žien v reprodukčnom veku a u 70% žien v období pred menopauzou. Závažnosť symptómov závisí od veľkosti, miesta výskytu a počtu myómov. Väčšina žien nepociťuje žiadne ťažkosti a dozvedia sa o nich pri náhodnom vyšetrení. Iné trpia bolestivými menštruáciami s nadmerným krvácaním a následným vznikom anémie. Tlak myómov na okolité orgány spôsobuje ťažkosti s močením, zápchy a bolesti v podbrušku. Za poruchu plodnosti a opakované potraty sú zodpovedné predovšetkým myómy deformujúce dutinu maternice alebo umiestnené v oblasti ústia vajíčkovodov.

MUDr. Peter Feldmár, Ph.D. www.hipokratesds.sk

Opakovaný potrat

Niekedy je problém dieťa počať, inokedy donosiť zdravý plod. Za mnohými komplikáciami, či dokonca opakovanými potratmi môže byť nedostatok účinnej látky, ktorá v pozitívnom zmysle ovplyvní váš imunitný systém a pomôže vám zbaviť sa problémov či stať sa rodičom. Obráťte sa na gynekológa čo najskôr v prípade, ak máte problémy s predmenštruačným syndrómom, endometriózou, poruchami cyklu či neplodnosťou. Stojí za to vedieť viac a vyriešiť problémy, ktoré vás trápia fyzicky a sú i psychickou záťažou. Polovicu opakovaných potratov možno riešiť. Nečakajte, pretože ani vaša krivka plodnosti v závislosti od veku nečaká a vďaka účinnej látke, ktorú možno váš organizumus potrebuje, sa narodilo už viac ako 10 miliónov detí.