Asistovaná reprodukcia

Úvodná stránka/Asistovaná reprodukcia

Asistovaná reprodukcia

Ak nie je možné počať dieťa prirodzenou cestou a zlyhala i medikamentózna liečba či inseminácia, páry zvyčajne hľadajú riešenie v umelom oplodnení. História centier a kliník asistovanej reprodukcie sa na Slovensku začala písať v roku 1999. Odvtedy sa ich zoznam rozšíril a toto odvetvie medicíny u nás prešlo od nesmelých pokusov až k súčasnému stavu, keď sa pomocou jeho metód rodia stovky detí ročne. Kliniky sa vypracovali na štandardnú európsku úroveň, či už pokiaľ ide o odbornosť personálu, kvalitu technologického vybavenia alebo dostupnosť používaných medikamentov.

V neposlednom rade sa rozšíril aj zoznam používaných metód asistovanej reprodukcie od IUI – intrauterinnej inseminácie (vloženie spermií do maternice), cez IVF – in vitro fertilizácie (oplodnenie vajíčka mimo organizmu ženy), ICSI – intracytoplazmatickej injekcie (vpichnutie spermie do vajíčka) až po IVM – in vitromaturáciu (dozretie vajíčok mimo tela matky). Dôležitú úlohu zohráva aj predimplantačná genetická diagnostika embryí ako prevencia geneticky podmienených chorôb a habituálneho potrácania.

Včasná návšteva centra, váš pozitívny pocit z komunikácie s lekármi i s personálom, porozumenie vyšetreniam i zákrokom, to zostáva na vás. Držíme vám palce.

Riziká a cena

Ako každý invazívny zákrok, aj umelé oplodnenie má svoje riziká, napríklad alergické reakcie na niektoré lieky, viacpočetné tehotenstvo, riziko predčasného pôrodu, mimomaternicového tehotenstva, redukcia plodov pri viacpočetnej gravidite, hyperstimulačný syndróm, v skratke OHSS a iné. Je dôležité o nich vedieť, zvážiť ich, prípadne sa na niektoré pripraviť. Medzi jedno z rizík, na ktoré sa často zabúda, je sklamanie. Podstúpiť umelé oplodnenie totiž neznamená, že stopercentne otehotniete. Mali by ste preto s prípadným neúspechom kalkulovať a vopred zvážiť, koľko cyklov chcete podstúpiť a koľko chcete investovať, ale tiež iný typ liečby, zmenu centra, adopciu a v neposlednom rade i bezdetnosť, pretože aj dvaja sú rodina. Umelé oplodnenie nie je jednoduchá ani lacná záležitosť. Cena jedného pokusu, čiže cyklu pozostáva z dvoch základných zložiek: z ceny liekov a z ceny za výkony, ktoré hradíte centru. Ak máte menej ako 39 rokov, zdravotná poisťovňa preplatí časť ceny liekov i výkonov pri prvých troch cykloch, na základe určitých pravidiel a v prípade týchto ôsmych diagnóz: chýbajúce vajíčkovody, endometrióza, nezvratné poškodenie vaječníkov, idiopatická sterilita, mužský faktor, imunologické príčiny, endokrinné príčiny či riziko dedičného ochorenia. Poisťovňa, samozrejme, neprepláca zákrok

 40 pacientkám, ktoré sa v minulosti nechali sterilizovať alebo ktorých stav je výsledkom interrupcie. Dobrá rada: nečakajte na hraničný vek, pretože v tomto veku je šanca otehotieť a vynosiť zdravé dieťa omnoho nižšia.

Ako si vybrať centrum?

Výber centra asistovanej reprodukcie, čiže riešenie neplodnosti formou umelého oplodnenia by malo nasledovať až po vyčerpaní všetkých ostatných možností. Samotný zákrok a príprava naň, čiže najmä hormonálna stimulácia predstavuje závažný zásah do organizmu. Aj preto je súčasťou vážneho rozhodnutia správny výber centra asistovanej reprodukcie.

Ako si vybrať? Máme pre vás niekoľko rád i otázok, ktoré môžete položiť už pri prvom rozhovore. Pomôžu vám rozhodnúť sa i pochopiť náročnosť zákroku a zodpovednosť, ktorá z neho vyplýva. Predovšetkým sa nezameriavajte len na deklarovanú úspešnosť, ale skôr na ústretovosť personálu, ktorá je zrejmá už z prvého telefonátu či kontaktu na recepcii. Posudzujte prístup lekára pri pohovore a ubezpečte sa, či lekár, s ktorým ste hovorili, bude vaším ošetrujúcim lekárom. Na stretnutie sa dôkladne pripravte a posúďte, či ste mali príležitosť a dostatok času prediskutovať s lekárom skutočne všetko, čo vás zaujíma alebo trápi. Nezabudnite najmä na lieky, cenu, alternatívy liečby, postup, riziká či dostupnosť psychologického poradenstva.

Myslite na to, že väčšina centier sú súkromné firmy, vy ste ich klientom a podľa toho by sa k vám mali správať. Ak to tak nie je, ak máte pocit, že lekár na vás nemá čas, neodpovedá na všetky otázky alebo je nervózny, neveští to nič dobré. Našťastie aj medzi centrami je dnes pomerne veľká konkurencia a je vo vašom záujme rozhodnúť sa správne. Neunáhlite sa, porovnávajte. Centrá asistovanej reprodukcie dnes majú vlastné webstránky, ktoré vám môžu pri rozhodovaní pomôcť.

Nezanedbateľné sú aj iné faktory, ako vzdialenosť z miesta bydliska či dostupnosť iných zdravotníckych zariadení, v ktorých môžete podstúpiť doplňujúce vyšetrenia. Dôležité je aj samotné prostredie centra. Pred vami je niekoľko návštev, mali by ste sa cítiť príjemne. Podľa možnosti pred konečným rozhodnutím navštívte niekoľko centier a porovnávajte aj ďalšie kritériá. A teraz už zopár otázok, na ktoré sa môžete spýtať. Bocian si dokonca myslí, že by ste mali.

  1. Bude ma vždy ošetrovať rovnaký lekár?
  2. Môžeme si vybrať medzi ošetrujúcim lekárom alebo lekárkou?
  3. Aké skúsenosti s umelým oplodnením má môj ošetrujúci lekár?
  4. Aké sú vedľajšie účinky liečby?
  5. Koľko vajíčok pri odbere, najmenej či najviac, je podmienkou transferu?
  6.  Ak nastane problém alebo budeme mať otázky, s kým ich budem konzultovať?
  7.  Aká je pravdepodobnosť, že napriek počatiu potratím alebo sa mi narodia dvojičky?
  8. Koľko cyklov nám odporúčate absolvovať, kým navrhnete iný postup?
  9. Koľko cyklov ročne urobí vaše centrum a koľko sa narodí zdravých detí?
  10. Kde absolvujeme prípadné ďalšie vyšetrenia či zákroky, napr. genetické?

Plodnosť nie je samozrejmosť

IVF Zlin Asistovana reprodukcia BocianovinyKlinika reprodukčnej medicíny a gynekológie v Zlíne už viac ako 13 rokov poskytuje komplexné služby v oblasti asistovanej reprodukcie, gynekológie, andrológie i embryológie. Vzhľadom na dlhoročné skúsenosti, široký rad používaných metód a tím špičkových IVF špecialistov pomáha klinika k vytúženému dieťaťu aj párom, ktorých situácia sa zdá byť beznádejná. Hlavnou činnosťou je komplexné vyšetrenie a liečba neplodného páru technikami a postupmi, ktoré sú dostupné v tých najlepších európskych centrách.

Asistovaná reprodukcia ponúka modernú metódu kultivácie embryí v inkubátore, ktorý je kontinuálne monitorovaný kamerou, čím embryológ získa mnohonásobne viac informácií o vývoji embryí a zároveň možnosť vybrať k prenosu to najkvalitnejšie embryo. Súčasťou ponuky je aj metóda PICSI, výber zrelej spermie, ktorá pozitívne reaguje na hyaluronan. Táto technika zvyšuje šancu na otehotnenie a donosenie zdravého dieťaťa, čo je pre každú ženu dobrá správa.

Párom s nezistenou príčinou neplodnosti, po opakovaných potratoch či neúspešných zákrokoch umelého oplodnenia alebo mužom nad štyridsať rokov je určená metóda vyšetrenia spermií jednoduchou metódou HALOSPERM® KIT, ktorá môže odhaliť ich poškodenie, prejavujúce sa ako fragmentácia DNA.

Operačná sála kliniky je vybavená pre všetky výkony asistovanej reprodukcie, ako aj modernými prístrojmi pre hysteroskopické vyšetrenia. Súčasťou pracoviska sú aj gynekologické ambulancie, ktoré poskytujú ucelenú gynekologickú starostlivosť i prevenciu ženám v každom veku. V príjemnom a intímnom prostredí nájdete v Klinike reprodukčnej medicíny a gynekológie v Zlíne svojho sprievodcu na ceste za vytúženým potomkom. Tím skúsených odborníkov vám individuálnym prístupom a diskrétne pomôže prekonať počiatočné rozpaky či neistotu a urobí všetko preto, aby vaša liečba bola úspešná.

MUDr. David Rumpík, riaditeľ kliniky reprodukční medicíny a gynekologie Zlín, U Lomu 638, 760 01 Zlín, Česká republika

www.ivf-zlin.cz