Vitamín D ako reprodukčný štartér

Úvodná stránka/Novinky/Vitamín D ako reprodukčný štartér

Vitamín D ako reprodukčný štartér

Keby mali #bocianoviny vymenovať všetky pozitívne vlastnosti dostatku vitamínu D v tele, nestačila by nám na to ani celá kniha. Ak zostaneme len pri plodnosti, na myšiach (ktorých ovulácia a reprodukčný cyklus je veľmi podobný tomu nášmu) bolo dokázané, že nedostatok vitamínu D spôsobuje nedovyvinutie maternice a neschopnosť produkcie zrelých vajíčok, dôsledkom čoho je neplodnosť. Dokonca i v prípade dosiahnutia oplodnenia je rast plodu obmedzený. Po dodaní vitamínu D sa situácia napraví a dalo by sa povedať, že #ochranaplodnosti a vitamín D spolu súvisia viac ako úzko.

Receptory vitamínu D sa u žien nachádzajú v mnohých reprodukčných orgánoch, napríklad vo vaječníku, v maternici, ale aj v placente. “D-čko” je však aktívne aj pri tvorbe estrogénu. Výstelka maternice ho produkuje vo chvíli, keď sa do nej dostane embryo, pripravené na zahniezdenie. Kontroluje totiž niekoľko krokov práve pri nidácii, čiže pri implantácii embrya. Počas tehotenstva zasa pomáha aktivovať bunky v maternici, zodpovedné za imunitu, čiže ochranu plodu. Nedostatok vitamínu D sa však počas tehotenstva spája i s problémom tehotenskej cukrovky či hypertenzie, čiže vysokého tlaku. V období prekoncepčnej prípravy, čiže snahy o otehotnenie, približne 12 až 24 mesiacov pred samotným počatím však každá žena ocení aj pozitívny vplyv vitamínu D na psychiku, imunitu, či vstrebávanie vápnika, ktorý budete čoskoro potrebovať obaja.

Dva najdôležitejšie fakty na záver: v našich zemepisných šírkach chýba vitamín D takmer 70% populácie, a to najmä ženám v reprodukčnom veku, predovšetkým tehotným a dojčiacim. Nemáme totiž taký prísun slnečných lúčov ako krajiny, kde je slnečno počas celého roka. Okrem toho, že každý deň strávite na slnku aspoň 30 minút – a v lete ešte dlhšie – môžete telu pomôcť aj konzumáciou morských rýb, rybieho tuku či žĺtok z voľného chovu. Mimochodom, v období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka, ale ako sme písali, je to na knihu.

About the Author:

Napísať komentár