Turné

Občianske združenie Bocian v lete 2019 zorganizovalo už 10. ročník Turné plodnosti. Väčšina žien si myslí, že stačí vysadiť antikoncepciu alebo naplánovať počatie na čas ovulácie a stanú sa mamičkouPlánujete dieťa? Myslíte si, že to stačí? Pozor, možno práve vás čaká prekvapenie a na bociana budete čakať oveľa dlhšie, ako ste predpokladali. Môže sa tiež stať, že k vám nemusí trafiť vôbec a je dôležité, aby ste mali správne informácie, ktoré vám ušetria množstvo sklamania a peňazí.

Počas 10. ročníka Turné plodnosti odznelo množstvo informácii o bolestivej menštruácii, zápaloch, HPV, oslabenom panvovom dne, opakovaných potratoch či problematickom spermiograme, o vplyve stresu, ale aj o moderných vyšetreniach plodu pred pôrodom, pomôckach pri pôrode či problémoch pri dojčení.

Bohužiaľ, pandémia Covid-19 nám v rokoch 2020 a 2021 urobila škrt cez rozpočet, dúfame však, že v roku 2022 budeme môcť v našich live aktivitách pokračovať.

Aktuálne informácie nájdete na Facebooku.

Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom za pomoc pri realizácii našich aktivít.

Turné plodnosti 2019

Problém s plodnosťou má každá ôsma žena. Napriek tomu, ako ukazujú prieskumy Občianskeho združenia Bocian, si ženy myslia, že rodiť po štyridsiatke nie je žiadny problém. O ochrane reprodukčného zdravia, kvalite spermií či zlepšení ovulácie vedia katastrofálne málo a poruchy plodnosti často riešia na nevhodnom mieste, čiže v centrách asistovanej reprodukcie, hoci by sa ich cesta za dieťaťom mala začať u andrológa. Alebo sa spoliehajú na “lahôdky” z internetu, ktoré uľavia len ak ich účtu. Akú úlohu zohráva pri snahe o otehotnenie životný štýl, sedavé zamestnanie, fajčenie či napríklad pitie kávy vám prezradí edukačná roadshow Turné plodnosti. Všetko o spermiách, vajíčkach, panvovom dne, andropauze, vplyve veku, hmotnosti, stresu či každodenného života na plodnosť opäť s odborníkmi z mnohých oblastí, vrátane embryológie, neonatológie, genetiky, psychológie či gynekológie. Pre každého množstvo užitočných vzoriek a rád. Pomáhame bocianom lietať od roku 1999.

5 vecí, ktoré by ste o plodnosti mali vedieť v každom veku

Tie najhlavnejšie, ktoré by o plodnosti nemali chýbať žiadnej žene vo veku od približne 16 rokov sú nasledovné:

  1. Na to, aby žena mala problém otehotnieť, nemusí mať žiadne ochorenie. Môže mať dokonca v poriadku aj menštruačný cyklus.
  2. Schopnosť ženy prirodzene otehotnieť netrvá do menopauzy.
  3. Plodnosť neklesá po štyridsiatke. Pravdou je, že prvý zlom nastáva okolo 27. roku, druhý približne v 35 rokoch a po štyridsiatke je prirodzené otehotnenie viac-menej šťastnou náhodou.
  4. Prvým lekárom, ktorého by ste pri plánovaní tehotenstva mali navštíviť nie je gynekológ, ale vzhľadom na problémy slovenských mužov by tým odborníkom mal byť šikovný andrológ.
  5. “Prechod” sa týka aj pánov. Hovorí sa mu andropauza a hoci mu väčšinou zostáva schopnosť počať dieťa, riziká spojené s častejšími poruchami DNA, tzv. fragmentáciou spermií by mala poznať každá žena, ktorá dieťa plánuje s mužom po päťdesiatke.

Viac informácií nájdete na www.bocianoviny.sk a v našej publikácii Predmaterská knižka/Gynobox, ktorú vám radi zašleme poštou.

Turné Plodnosti 2016 ČR

Aktuálne 3. vydanie publikácie Předmateřská knížka 2016.

Turné Plodnosti 2016 SR

Turné Plodnosti 2015 ČR

Turné plodnosti 2015 SR