Turné plodnosti 2015

Úvodná stránka/Turné plodnosti 2015

Turné plodnosti 2015

5 vecí, ktoré by ste o plodnosti mali vedieť v každom veku

Na 7. Turné plodnosti sme sa vybrali s malou dušičkou a obrovskými očakávaniami. Jednak sme išli na nové miesta, napríklad do shopping centra, jednak sme vybrali nové mestá, napríklad Nitru a Poprad a okrem toho, že sme mali v kufroch áut tisíce najkrajších Predmaterských knižiek a Pasov plodnosti, pribalili sme k nim spolu asi 28 000 vzoriek a darčekov.

Zastavia sa u nás ľudia v tejto horúčave? A čo ak bude pršať? A na čo sa budú pýtať tento rok?

Novinkou bola komunikácia v shopping centre. Priznávame, zdalo sa nám celkom odvážne osloviť pani ponáhľajúcu sa nakúpiť prostriedok na umývanie riadu s otázkou, či plánuje deti alebo vie o niekom, komu sa ich naopak mať nedarí, ale dopadlo to oveľa lepšie, ako sme očakávali. Len v nitrianskom obchodnom centre Mlyny sme v pondelok rozdali približne 1800 publikácií. Okrem tých, ktorí naše stánky navštívili cielene, na otázku: “Viete o niekom vo svojom okolí, komu sa nedarí počať dieťa?” odpovedalo súhlasne takmer 300 žien. V jedno popoludnie, v jednom shopping centre.

Asi po hodine sa Bociania prítomnosť rozkríkla a po Pas plodnosti si prichádzali mladé ženy z banky, cukrárne a po dve vydania sa pre svoje dcéry vrátila aj pani, ktorá zberala odvahu viac ako dve hodiny. Najstručnejšiu odpoveď nám pri pohľade na roll-up Femibionu uštedrila tehuľka tesne pred pôrodom: Poznám, mám, beriem!

Prekvapením boli niektoré mladé dvojice. Väčšinou poďakovali a do strany č. 5 so základným prehľadom reprodukčných orgánov sa začítali už po pár metroch, no v iných sa mladé ženy bezstarostne usmievali a pri pohľade na symboly plodnosti ustúpili o krok vzad. “Plodná? Jáj to nie, to ja nechcem teraz ešte…” “Ale daj to sem!” povedal väčšinou partner a Pas plodnosti starostlivo uschoval. A oplatí sa. Keďže bremeno neplánovaného tehotenstva väčšinou doľahne na partnerku, je jasné, že sa mu ona bráni viac. Obaja partneri by však mali vedieť, že začať plánovať po tridsiatke môže byť niekedy neskoro. Veľmi neskoro.

V Bratislave sa o nás pokúšali rekordné horúčavy a tak sa kolegyne z centra asistovanej reprodukcie rozlúčili ešte na námestí, netušiac, že na prednášku dorazí takmer 30 tehotenstva chtivých párov, žien a po prvý raz historicky i samotných partnerov! Škoda, nabudúce hádam zostanú, pretože otázok bolo tak veľa, že sme stretnutie pretiahli takmer o hodinu! Veľká vďaka patrí časopisom InBA a Bratislavsko, ktoré o Turné plodnosti pravidelne informujú vopred a veľmi efektívne.

Košičania boli úžasní, ako vždy. Vďaka podpore “miestnej Bocianej bunky” a mimoriadne ochotného tímu z Materského centra Lentilka, ktorý sa pridal k Bocianím dobrovoľníkom z Bratislavy, sme rozdali niekoľko tisíc publikácií, tisíce vzoriek a prednášky sa v mnohých prípadoch odohrávali už na Hlavnej ulici! Po Pasy plodnosti k nám chodili policajti, brigádnici aj predavačky z okolitých obchodov…

Opäť si po Predmaterskú knižku cielene prišlo niekoľko nádejných starých mám, ktoré o zdravotnom stave svojich dcér i budúcich zaťov vedeli vari viac ako oni sami a veľmi nás potešilo, keď mamy povzbudzovali svoje mladé dcéry, aby sa do knižky doma začítali, pretože ani jedna generácia nevedela odpovedať na naše tradičné otázky o plodnosti. Košičanky hľadali rehabilitácie, kvalitných andrológov, gynekológov, genetikov, ale aj endokrinológa či sexuologičku a psychologičku, čo nás mimoriadne potešilo, pretože ešte pred pár rokmi sa väčšinou pýtali na dobrého gynekológa.

Množstvo otázok sme dostali aj počas prednášky a keďže sa niektorým nepodarilo docestovať alebo si vymeniť službu, sľubujeme, že na všetky otázky už tradične odpovieme aj mailom.

Uprostred Turné plodnosti nás zachytila nádherná správa mailom. Pani, ktorá sa vlani zúčastnila Turné plodnosti v Banskej Bystrici si na internete všimla, že je Bocian opäť na cestách a hoci sme sa tento rok v Bystrici nezastavili, mala chuť sa s nami podeliť o dobrú správu, že je tehotná.

Medzitým sa na nás hrnulo aj tsunami záujmu a lajkov na sociálnej sieti. Len na Slovensku nás počas týždňa “lajklo” 700 ľudí, súťaže o výbavičku v hodnote 200 EUR sa zúčastnilo viac ako 160 000 záujemcov a zdieľania i aktívna účasť sa rátali v tisícoch.

Svoje urobil i rozhlasový spot o plodnosti, ktorý sa z Rádia Vlna ozýval počas celého týždňa niekoľkokrát denne a opakované vysielania v Slovenskom rozhlase.

V Poprade sme obsadili Námestie sv. Egídia a Turné prebiehalo i v okolitých predajniach, kam sme poroznášali publikácie i vzorky! Prekvapili sme v HM-ku, či u dr.MAX-a a pravdupovediac, tak pozitívnu odozvu sme vôbec nečakali. Opäť sme sa stretli s tým, že mladé ženy považujú svoju plodnosť za samozrejmosť, hoci takmer každá z nich, najmä tie pred štyridsiatkou, poznajú niekoho, kto nie a nie otehotnieť, hoci už vyskúšali takmer všetko.

Natiahnuté ruky za Predmaterskou knižkou vykúkali i z vláčika, ktorý sa pri nás zastavil niekoľkokrát, podobne ako tehuľky, ktoré sa k nám spolu s maminami a kočíkmi zbiehali z celého mesta a za informáciami o podpore ovulácie, detskej kozmetike či organickom praní posielali aj svoje kamarátky a známe.

Príjemným prekvapením bola mladá dievčina, ktorá prišla Predmaterskú knižku vziať pre svoju 41-ročnú mamu, ktorá sa veľmi snaží o tretie dieťa a zaskočilo ju, o čo ťažšie je to, čo sa pred 16 rokmi podarilo celkom ľahúčko.

V krásnom letnom týždni sme sa tak s dojčenskou vodou postarali o pitný režim, ale najmä o príliv informácií. Tie najhlavnejšie, ktoré by o plodnosti nemali chýbať žiadnej žene vo veku od približne 16 rokov sú nasledovné:

  1. Na to, aby žena mala problém otehotnieť, nemusí mať žiadne ochorenie. Môže mať dokonca v poriadku aj menštruačný cyklus.
  2. Schopnosť ženy prirodzene otehotnieť netrvá do menopauzy.
  3. Plodnosť neklesá po štyridsiatke. Pravdou je, že prvý zlom nastáva okolo 27. roku, druhý približne v 35 rokoch a po štyridsiatke je prirodzené otehotnenie viac-menej šťastnou náhodou.
  4. Prvým lekárom, ktorého by ste pri plánovaní tehotenstva mali navštíviť nie je gynekológ, ale vzhľadom na problémy slovenských mužov by tým odborníkom mal byť šikovný andrológ.
  5. “Prechod” sa týka aj pánov. Hovorí sa mu andropauza a hoci mu väčšinou zostáva schopnosť počať dieťa, riziká spojené s častejšími poruchami DNA, tzv. fragmentáciou spermií by mala poznať každá žena, ktorá dieťa plánuje s mužom po päťdesiatke.

Viac informácií nájdete na www.bocianoviny.sk a v našich publikáciách, Predmaterská knižka Plánujete bábätko? alebo Pas plodnosti, ktoré vám radi zašleme poštou zdarma, uhradíte len náklady na poštovné.

A dovidenia v Občianskom združení BOCIAN či na ďalšom Turné plodnosti.

Váš Bocian

PS.

Naša prosba na záver: Stovky žien vzali sympatický ružový a najmä overenými informáciami o zlepšení plodnosti nabitý Pas plodnosti pre svoje kamarátky, známe, kolegyne, sestry… pre niekoho, o kom vedia, že bocian k nim zatiaľ mešká. Sme za to mimoriadne vďačí, rovnako ako za publikácie, ktoré ste sa podujali zaniesť do svojich gynekologických ambulancií. Prosíme vás však o citlivý prístup. Nemusíte s danou osobou komunikovať o záležitostiach, ktoré môžu byť citlivé, bolestivé či vnímané ako súčasť súkromia, o ktorú sa človek nedelí. Stačí, ak publikáciu v ich okolí položíte na stôl, prípadne v kancelárii a naznačíte, že takého “ženské čítanie” bolo mimoriadne užitočné a zaujímavé i pre vás. Ďakujeme.

Neplodnosť je zákerná

Žena môže absolvovať množstvo bolestivých a náročných vyšetrení, no problém môže byť na strane partnera. Môže ísť dvakrát na umelé oplodnenie a potom sa príde na to, že má endometriózu. Čo všetko by mala vedieť sama a na čo sa spýtať gynekológa či iných odborníkov? A ako súvisí neplodnosť s onkologickými ochoreniami?

Počas edukačnej kampane Turné plodnosti sa stretávame s ohromným prekvapením nad tým, kde všade môže byť problém i nad tým, čo všetko dnes možno zistiť, vyšetriť a rozlúsknuť. Moderná medicína čoraz častejšie odhalí to, čomu sa hovorilo “z nevysvetliteľných príčin”. Žiaľ, počet párov, ktorým sa nedarí počať dieťa prirodzenou cestou napriek tomu stúpa. Na jednej strane preto, že materstvo rok čo rok odkladáme na neskôr, na druhej sú to lifestylové faktory ako životospráva, nedostatok pohybu, či sedavé zamestnanie alebo stres. Problém s otehotnením môže spôsobiť celiakia, zrasty, práca na smeny či banálna infekcia. Oveľa častejšie je však na Slovensku problém na strane partnera. Čo s tým? Odpovede nájdete už tradične v Pase plodnosti a v Predmaterskej knižke. Príďte si po tie svoje.

Ako plodnosť zlepšiť a chrániť, čo overiť či vyšetrovať, na čo máte nárok v rámci preventívnych vyšetrení a podľa čoho si vyberať odborníka, či centrum asistovanej reprodukcie, aké sú šance a skutočná úspešnosť prípravkov, liečby, či asistovanej reprodukcie, to všetko si povieme a ukážeme už 7. júla v Bratislave počas Turné plodnosti. Fyzioterapeutka ukáže, ako rozhýbať panvové dno a keďže na Slovensku máme vyspelé IVF centrá, budeme sa rozprávať o tom, čo a ako vedia diagnostikovať a ako vyzerá liečba, ktorá je pre organizmus najprirodzenejšia a preto najmenšou záťažou i rizikom.

Najlepšou správou je, že informované páry sa želaného tehotenstva a bábätka dočkajú skôr ako ostatní. Aj nesprávne položená otázka je stokrát lepšia, ako žiadna. Aj preto návštevníkov Turné Plodnosti opäť odmeníme.

Turné Plodnosti 2014

Pozrite si ako vyzeralo Turné Plodnosti 2014.