Deň ženského zdravia

Úvodná stránka/Deň ženského zdravia
#somžena

Pilotný ročník festivalu ženského zdravia a aktívneho prístupu k zdraviu a prevencii organizovaný pod záštitou Asociácie na ochranu práv pacientov SR a podporený spoločnosťou Roche. #somzena

Sedem hodín moderovaných diskusií, desiatky odborníkov, stovky návštevníkov a na stánku Občianskeho združenia Bocian neuveriteľné množstvo otázok. Práve preto #bocianoviny príprave pilotného ročníka festivalu Deň ženského zdravia venovali niekoľko týždňov.

Podujatie pod hashtagom #somzena sa v bratislavskej Starej Tržnici uskutočnilo prvú júnovú nedeľu a už pred jedenástou hodinou, čiže pred oficiálnym otvorením bolo na stánku s Predmaterskými knižkami plno. Väčšinu hostesiek totiž tvorili mladé ženy, ktoré prilákali menštruačné kalíšky, nohavičky, vložky a silikónový model vagíny, na ktorom bolo možné nahmatať krčok maternice. Hneď na úvod sme s dobrovoľníkmi rozprúdili atmosféru, keď sme Zlatici Puškárovej, ktorá podujatie s gráciou a ženským šarmom moderovala, odpovedali priamo spod pódia mávaním nohavičiek.

Počas dňa si desiatky návšteníčok prišli otestovať, koľko percent bavlny má zdravá spodná bielizeň a ako je možné, že super nohavičkám zo Slovenky stačia 4 percentá elastanu, aby držali tvar a boli tam, kde treba. Väčšinou ste hádali medzi 30 až 60% elastanu, tak veríme, že vás Ekrana a Zdravotka presvedčili nielen kvalitou, ale i cenou a dostupnosťou. Dúfame, že vám ich čoskoro predstavíme aj na Turné ženského zdravia.

Vzhľadom na ročné obdobie asi nebolo prekvapením, že kúpanie a bazény, resp. problémy, ktoré chlórovaná voda či mokré plavky spôsobujú viac ako tretine žien, boli napokon záverom každej diskusie. Jednoznačným ťahákom na stánku bol preto Swimpon, špeciálny tampón na ochranu citlivej sliznice práve pri kúpaní. Keby sme mali k dispozícii desaťkrát toľko vzoriek, aj tak sa vrátime s prázdnymi rukami. Swimpon však zaujal aj gynekologičky, s niektorými sme nadviazali spoluprácu a sme radi, že sme za Predmaterské knižky a B-Info letáky získali tak úžasnú pochvalu od odborníkov. „Toto by sme mali mať v každej ambulancii, keby ženy vedeli, koľko starostí im to ušetrí, už by bez neho nešli do žiadnej vírivky či jazera,“ povedala nám pani doktorka na dôchodku, ktorá si vypýtala celú krabičku.

Kalíšok, vložku, tampón, či menštruačné nohavičky? Takmer hamletovská otázka. Ale žiaden problém pre profesionálov z OZ Bocian. A tak priamo v Starej tržnici absolvovali desiatky žien kurz vkladania i vyberania kalíškov, cenné rady ako ekologickú a bezpečnú menštruačnú pomôcku dezinfikovať, vyvárať či ako si vybrať správnu veľkosť a materiál. Kalíšok Gaia Cup od Tierra Verde sa napokon ocitol i na pódiu a pre mimoriadny záujem zo strany najmä mladých žien dúfame, že bude našim partnerom i v projekte FerTeen/Medzi nami.

Tradičné vložky na stánku OZ Bocian hrdo reprezentovala novinka Bella BIO based so 100% bambusovým povrchom a spodnou časťou z cukrovej trstiny. Inovatívny produkt, ekologický obal a za značkou Bella spoločnosť, ktorá stála aj pri zrode dnes už medzinárodného projektu vzdelávania o plodnosti a reprodukčnom zdraví Medzi nami/FerTeen. Menštruačné bolesti sme okrem cvičení a úpravy stravy riešili s liekom Nalgesin S s rýchlym nástupom účinku, vďaka ktorému zažijete pokojné noci bez kŕčov, pričom stačí vziať jednu tabletku raz za 12 hodín. Dôležité však boli diskusie na tému kedy je ešte bolesť záležitosťou prostaglandínu, čiže normálna a kedy už upozorňuje na zdravotný problém, ktorý patrí do pozornosti odborníka. Často sa za ním totiž skrýva endometrióza, myóm, či zrasty, ktoré môžu byť príčinou poruchy plodnosti.

Nedostatok vitamínu D, najmä u žien v Strednej Európe je jednou z príčin zníženia imunity a problémy spôsobuje aj v tehotenstve. Na prevenciu i riešenie nedostatku vitamínu D upozornil na stánku Vigantolvit a zaujímavé boli i debaty na tému, prečo ho aj v lete máme málo. Vysoké ochranné faktory v kozmetike nás tak na jednej strane chránia pred rakovinou kože, na druhej strane nám, spolu s pandemickou izoláciou privodili množstvo problémov s imunitou.

Ako nám potvrdili gynekológovia, imunita, resp. jej oslabenie, úzko súvisí s opakovanými zápalmi, infekciami močových ciest, mykózami či inými ochoreniami, ktoré dokážu ženy trápiť vskutku vyberaným spôsobom. Často nimi ženy trpia v období tehotenstva alebo menopauzy a príčinu možno hľadať v hormonálnych zmenách. Nezriedka je príčinou nevyhovojúca intímna hygiena či kozmetika. Pomocníkom pri posilnení imunity a hojenia “priamo na mieste” je femiglukan, čapíky s obsahom beta glucanu, po ktorom na našom stolíku siahol takmer každý. Jedným z dôvodov je, že napríklad taká “päťstovka” je vhodnou podporou imunity aj pri operačných zákrokoch a liečbe HPV, E.coli či C.albicans. A nie, nie je to mýtus, protektívne účinky preukázala aj štúdia s pacientkami, u ktorých sa tieto “lahôdky” cítili ako doma. 

Jedným z hlavných cieľov Dňa ženského zdravia bola podpora proaktívneho prístupu k svojmu zdraviu. Vlastne to bol aj hlavný dôvod, prečo sa OZ Bocian do podujatia zapojilo. Jedným zo spôsobov, ako začať, ako sa dozvedieť bazálne informácie o stave vecí vnútorných, sú tzv. domáce diagnostické testy. Ich obrovskou výhodou je, že za nimi nemusíte cestovať na odborné pracovisko a čakať na výsledky často aj celé týždne. Výsledok testu obvykle spoľahlivo upozorní na hodnotu, ktorá je alebo nie je v norme a ďalší žiadúci krok je kontaktovať lekára, výsledok testu s ním prediskutovať a rozhodnúť sa pre ďalší postup, resp. liečbu.

Po 45. roku pomáha odpoveď na otázku Je to menopauza? odhaliť diagnostický zdravotnícky prostriedok, Test menopauzy KlimaSei.* Nepravidelnú menštruáciu, vypadávanie vlasov či návaly, môže vysvetliť nárast hladiny hormónu FSH. Spoľahlivý výsledok sa dozviete do 5. minút a pomôže vám lepšie sa pripraviť na prirodzené, prechodné obdobie, resp. na zmeny i riziká, ktoré prináša. *Diagnostická zdravotnícka pomôcka in vitro na samotestovanie. Pred vykonaním testu si pozorne prečítajte návod na použitie. Číslo notifikovanej osoby: 0483

Keďže väčšina slovenských žien takmer vôbec nepozná slovo perimenopauza, čo je obdobie pred trvalým vynechaním menštruácie, trvajúce v priemere približne štyri roky, avšak s nástupom často už desať rokov pred samotnou menopauzou, je našou úlohou v OZ Bocian ženy edukovať v tom, čo toto obdobie znamená, prináša a kedy je vhodné konzultovať symptómy s gynekológom. Telo sa na “prechod” pripravuje dlhšie a niektoré ženy hormonálna nerovnováha zaskočí už po tridsiatke. Väčšinou je to však obdobie po 40. roku života a prejavy môžu byť podobné. Občasná strata pamäte, nespavosť, únava, závrate a vaginálny diskomfort, čiže suchosť alebo väčšia náchylnosť na infekcie.

Takmer po celý čas nám ľudia mačkali naše ružové vajcia. Tešilo nás to, pretože pravidelne nasledovala otázka: a toto je tu načo? Nuž, kvôli obsahu. Krédom OZ Bocian – a to sme zdôraznili aj počas panelu na pódiu s MUDr. Martinom Petrenkom, CSc., MBA, primárom I. gynek. – pôrod. kliniky LF UK a UNB, Nemocnice sv. Cyrila a Metoda, vedúceho Centra reprodukčnej medicíny UNB a hlavného odborníka MZ SR pre reprodukčnú medicínu – je fakt, že k tehotenstvu sú potrební dvaja. Od oboch, približne rovnako, závisí, či sa žene otehotnieť podarí a či plod donosí a porodí zdravé dieťa. Fifty fifty. A keďže vyšetrenie partnera, resp. jeho spermiogram, je rýchlejšie, lacnejšie a menej bolestivé, odporúčame všetkým párom, ktoré rodičovstvo zvažujú, urobiť si jednoduchý domáci test. Majiteľov 15 miliónov spermií v 1 ml ejakulátu, čo je mimochodom násobne menej ako pred 50 rokmi, je totiž stále menej, a to aj medzi mladými a zdravými mužmi. Ekologické parametre, tzv. gender benders a nevhodná kozmetika a hygiena sú aj preto jedným z najčastejšie zasielaných B-Info letákov. Veroval Mužská plodnosť vás vyjde asi toľko ako dva obedy a ak bude, mimochodom jednoznačný výsledok dobrý, dostanete možno ešte väčšiu chuť… Tých 7 minút napätia za to určite stojí. 

Za zmienku stojí mladý pár, ktorý sa pri stánku OZ Bocian zastavil tesne popoludní. Ako vždy, mali sme sexi otázku pre oboch. Dáme sme dali prednosť a spýtali sa, ako dlho rastie spermia a ešte než sme dopovedali, nielenže správne odpovedala, ale ešte ďalší návštevníci dostali expresnú prednášku o tom, ako dlho sa zdržať, ako dlho pred otehotnením je potrebné zasiahnuť v prípade menšieho počtu či pohyblivosti, prosto gól. Mladá lekárka, gynekologička z UNB Ružinov bola úžasná a rovnako jej partner, od ktorého sme chceli vedieť… no, veď vy už viete čo. 🙂

V našom “pánskom segmente” sme, ako vždy, mali aj prezervatívy Ritex. Väčšine ľudí vôbec, ale vôbec nejde do hlavy, prečo sa na každom podujatí združenia, ktorého hlavnou témou je pomoc otehotnieť, objavujú prezervatívy vybraných hrúbok a chutí. Ale len dovtedy, kým si ukážeme graf, koľko ľudí má trvalé problémy otehotnieť, bolesti, komplikácie a psychické problémy, ktoré im spôsobila často jediná noc. Ochrana totiž nie je záležitosťou ženy, čiže antikoncepcie, ale predovšetkým muža, ktorý je ochotný a pripravený chrániť ju. A samozrejme, aj seba. 

Ritex je obľúbená značka OZ Bocian už niekoľko rokov, pretože v malej bielej krabičke pod touto značkou sa ukrýva aj “high lab” pomôcka pre všetky snažilky, lubrikant Ritex Kinderwunsch, čiže túžba po dieťati. Klinické štúdie dokázali, že tento unikátny lubrikant na vodnej báze optimalizuje prostredie pre spermie smerujúce k vajíčku. Je navrhnutý tak, aby jeho pH bolo identické s pH vagíny počas plodných dní, na spermie nevytvára žiadny osmotický tlak a preto nepoškodzuje ich bunkovú štruktúru. Často sa o ňom bavíme s maminami, ku ktorým už bocian trafil a potvrdzujú, že bol navyše fajn, čo nečakali. 

Asi žiadne obdobie v živote ženy tak nespája zdravie, krásu a zmeny, ako tehotenstvo. To, čo je na jednej strane splneným snom, je na druhej veľkou výzvou pre telo. Azda najviac viditeľné sú zmeny na pokožke a s jej rýchlym rastom prichádzajú strie a jazvy. Keďže medzi návštevníčkami boli aj pacientky po rozličných operáciách, starostilivo sme na stánku rozostavili všetky veľkosti Bi-Oilu, ktorý má za úspešný boj so striami a jazvami viac ako 400 ocenení a patrí medzi najlepšie produkty, ktoré si so vzhľadom strií a jaziev vedia poradiť. Milovníkov prírodných produktov sme prekvapili aj žiarivo žltým prírodným Bi-Oilom. Ak je otázkou účinná hydratácia, odpoveď už poznáte. 

Všetky naše vzorky, vložky Bella, Swimpony, prací gél Tierra Verde pre atopikov a ľudí s ekzémom, aj keď ľudí priam uhranul sprcháč Tierra Verde s vôňou Ylang-ylang a kardamomom, sexi tubičky Femigelu či intímna starostlivosť, no predovšetkým naša úžasná Predmaterská knižka boli našim nástrojom na vzdelávanie. Takmer každý návštevník musel a pôsobilo to, že to dokonca urobil i rád, odpovedať na otázky typu: koľko centimentrov má klitoris? Ako dlho rastie spermia? Má krčok maternice aj nejakú funkciu? Aká veľká je prostata, či viete presne, kde je vaša vulva? Raz darmo. Už pred rokmi sme si v OZ Bocian dali záväzok zlikvidovať slovo ohanbie, pretože byť zdravá na tak dôležitom mieste je pravý opak hanby. Je to pýcha každej ženy a preto patrí obrovská vďaka všetkým našim partnerom, vďaka podpore a spolupráci s ktorými môžeme pomáhať a edukovať v tak dôležitej a tak zanedbanej oblasti. 

Niektoré z prednášok boli venované diabetu, liečbe onkologických ochorení či skleróze multiplex. Automaticky sme preto predpokladali, že návštevníčkami budú aj ženy, ktoré zažili mnoho bolesti a zákrokov. Pre mnohé z nich stáť na nohách čo i len hodinu bolo náročné. Iné si obuli azda nie práve najvhodnejšiu obuv, pretože sa plánovali zdržať len krátko, no napokon zostali aj niekoľko hodín. Väčšinou sa “ťažkým” nohám, čo je tak trocha zľahčujúci výraz pre nepríjemné bolesti, opuch, kŕčové žily či svrbenie a nepríjemné kŕče, venujeme len zľahka, pretože sa nestretávame s množstvom lekárok a pacientiek, ktoré o svojich cievach vedia toľko, čo v túto ženskú nedeľu. Aj preto nás potešilo, že môžeme vysvetliť, ako Flebaven, hlavnou zložkou ktorého je mimochodom výťažok z malých nezrelých pomarančov, pôsobí na chronické ochorenia žíl. Opäť bolo heslom dňa nepodceňovať prvé príznaky a nedovoliť ochoreniu pokročiť až do štádií otvoreného vredu predkolenia. Vedieť znamená správne reagovať, inými slovami prevencia. Slovíčko tak dôležité, až sa žiada povedať, že by každá žena nemala mať 5 ale 6 P. 

Ako už isto viete (pozri nižšie), je pre nás v OZ Bocian mimoriadne dôležité, aby sme využili všetky možnosti, ktoré nám príroda pri riešení zdravotných problémov ponúka. Najlepšie však je poznať riziká, vyhnúť sa im a mať vždy po ruke pomocníkov inteligentnej prevencie od overeného výrobcu. Tieto kritériá intímnej hygieny spĺňa špeciálna a klinicky overená dermatokozmetika s výťažkom z austrálskeho čajovníka. Znie to nevinne, ale kto pozná, vie. Toto najsilnejšie prírodné antiseptikum s overenými účinkami proti baktériám, plesniam či mikróbom sa používa v dermatológii, stomatológii, ale i v gynekológii, pretože naša intímna oblasť niekedy potrebuje pomoc. Femigel, prírodný vaginálny gél bez hormónov je rýchlou pomocou pri svrbení, výtoku, suchosti či problémoch po užívaní antibiotík či návšteve bazéna. Pozná ich asi tretina žien, takže sa niet čomu čudovať, že obria krabica vzoriek pochudla už dopoludnia a tesne pred koncertom Márie Čírovej sa dámy už len chodili pýtať, či nám aspoň jedna taká šikovná biela tubička niekam náhodou nezapadla. Ak mávate problémy, alebo sa chystáte do neznámeho prostredia, meníte pracie prostriedky alebo sa začne vykurovacia sezóna, pričom niekedy stačí aj leto v kancelárii, spoľahnite sa na abc Intim Wash a abc Femi Daily. Povieme vám to aj inak. Žiadne hormóny, žiadne fľaky, žiadna masť a ak aplikujete napríklad pred holením, neurobia sa vám ani tie potvorské červené bodôčky, ktoré síce väčšinou v pohode po čase zmiznú, ale naštvať vedia poriadne. Na vaginálne pH či kyselinu mliečnu sa pýtať nemusíte, OZ Bocian to považuje za samozrejmosť a už čoskoro vás z týchto a iných tém budeme opäť v rámci Turné ženského zdravia skúšať.

Ak ste panel na tému: Ešte chcem byť mama, moderovaný zohranou dvojicou Zlatica Švajdová-Puškárová a Roman Juraško alebo náš stánok s úžasnými produktami pre ženské i mužské zdravie na prvom Dni ženského zdravia zmeškali, nevadí. Záznam panelovej diskusie, okrem iného o zmrazovaní vajíčok a mýtoch o plodnosti snímali tri kamery a nájdete ho tu (čas 5:22:32 zo záznamu celého podujatia).  Náš výber fotografií z eventu nájdete nižšie.

Skvelý Deň ženského zdravia 2022 je síce za nami, ale pre našich sledovateľov to nič neznamená. Počas celého leta nájdete na Facebooku či Instagrame  atraktívne súťaže o ceny od našich partnerov. Nezabudnite nás sledovať!

Základné zásady komunikácie OZ Bocian

  1. Overené a relevantné informácie. (B-Info No. 1: Ako správne zdrojovať, overovať a rozumieť dostupným medicínskym informáciám a ako postupovať, ak ich nenájdete v slovenčine alebo češtine, prípadne, ak ich nájdete v jazyku, ktorým nehovoríte.)
  2. V otázkach plodnosti sa pátranie po príčine vždy týka muža i ženy, pričom vzhľadom na náročnosť, fyzickú, finančnú i časovú, OZ Bocian vždy odporúča začať s relevantným vyšetrením partnera.
  3. Aktívny prístup k svojmu zdraviu. (B-Info No. 4: Na aké preventívne prehliadky mám nárok, na čo môžu poukázať, ako správne interpretovať výsledky niektorých vyšetrení a na čo sa pýtať andrológa či gynekológa v období pred plánovaním tehotenstva.)
  4. Inteligentné prepojenie modernej a tradičnej medicíny, riziká a výhody jedného i druhého prístupu, mýty a fakty o možnosti škodlivosti výživových doplnkov či najmä ich kombinácií, niektorých liekov, ale aj tzv. prírodných látok, ako sú čaje, kvapky či nápoje.
  5. Zachovanie správnej postupnosti prípadnej liečby. V súčasnosti sme svedkami toho, že mnoho diagnóz vôbec nie je stanovených a asistovaná reprodukcia je indikovaná i tam, kde nie je nevyhnutná, resp. klient nie je dostatočne vyšetrený ani oboznámený s alternatívami liečby, či jej rizikami. Na druhej strane sa mnoho párov dostáva k odborníkom príliš neskoro, čo má za následok definitívnu stratu možnosti stať sa biologickými rodičmi alebo sú vyšetrenia nekonzistentné a ženy i muži sú odkázaní na zmätok internetových diskusií s obrovským rizikom zneužitia. (B-Info No 5: Postupnosť krokov vedúcich k asistovanej reprodukcii, zoznam oblastí a špecialistov, ktorí sú pri diagnostike oboch partnerov rovnako dôležití ako gynekológia či andrológia.)

Aktuálne informácie nájdete na Facebooku.

Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom za pomoc pri realizácii našich aktivít.