Tehotenstvo v staroveku

Túžba potvrdiť tehotenstvo je stará ako ľudstvo samo. Už starovekí Egypťania určovali tehotenstvo, dokonca i pohlavie budúceho dieťaťa pomocou moču. Ten naliali na pšenicu a jačmeň a keď vyklíčila pšenica, znamenalo to, že sa narodí dievčatko, keď jačmeň, tešili sa na chlapca. Ak zrná nevyklíčili, tehotenstvo sa nepotvrdilo.

Na vzrušujúcom výlete do histórie tehotenských testov je zaujímavé i to, že keď vedci v roku 1963 starovekú metódu preverovali, jej spoľahlivosť bola prekvapivo vysoká, približne na 70% výsledky súhlasili. Moč žien, ktoré tehotné neboli, rovnako ako moč mužov, nemal na zrná žiaden klíčivý účinok.

História moderných tehotenských testov sa začala v roku 1927, keď bola po prvýkrát laboratórne dokázaná prítomnosť hCG v moči tehotných žien.

Dnes je vďaka modernej technológii možné zistiť tehotenstvo ešte pred vynechaním menštruácie, presnejšie už 7. až 10. deň po oplodnení. Stále však platí: skôr než začnete nakupovať výbavičku, prekonzultujte výsledok s lekárom.

  • Bocianoviny Femibion Dieťa Plánovanie Turne plodnosti 2015

Záťaž zvládnete

Magnézium (horčík) je minerál, nevyhnutný pre zdravé fungovanie organizmu. Odporúčaná denná dávka je 300 ‒ 420 mg, pričom potrebné množstvo závisí od veku, pohlavia, stresu, choroby či tehotenstva. Tehotná žena by mala prijímať jeho zvýšené dávky (+10 ‒ 15%) počas celej gravidity, hlavne však v 20. ‒ 30. týždni, kedy sú hladiny magnézia v tele najnižšie. Primeraná dávka magnézia znižuje riziko potratu, predčasného pôrodu, nedostatočnej funkcie placenty a detskej astmy. Budúcim mamičkám magnézium pomôže pri nevoľnostiach, opuchoch, kŕčoch v nohách, bolesti hlavy, látkovej premene, hypertenzii, strese a depresiách.

Ocenia ho aj empatickí muži, trpiaci kvôli tehotenstvu partnerky tzv. syndrómom couvade, psychosomatickými ťažkosťami s trávením, bolesťami hlavy či zubov. Pamätajte, že v záťažových situáciách stúpa potreba magnézia až 20-násobne.

Plánujte s metafolínom

Tradične „dobrý koreň“ rodiny vášmu budúcemu dieťatku nestačí. Genetika ovplyvní jeho zdravie len na 25%, kým váš životný štýl a výživa počas tehotenstva až na 75%. Prístupom k nej ovplyvňujete zdravie bábätka na celý život. Nedostatok živín má vplyv na vývoj plodu a môže spôsobiť závažné komplikácie v tehotenstve, ako je ochorenie ciev placenty, predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť či vrodené vývojové chyby srdca. Dbajte preto na rozmanitú a nutrične vyváženú stravu, ktorú vhodne doplní Femibion®, obohatený o vitamín D3. Jeho zloženie zohľadňuje nutričné potreby tehotných žien. Kľučovou zložkou je kyselina listová a Metafolín, ktorý je biologicky aktívnou a priamo dostupnou formou folátu prirodzene sa vyskytujúceho v ľudskom tele.

Tehotné ženy majú zvýšené nároky na príjem kyseliny listovej. Priamo ovplyvňuje delenie buniek, preto je nevyhnutná pre správny rast tkanív a orgánov a tiež pre správnu tvorbu červených krviniek. Až každá druhá žena nedokáže kyselinu listovú optimálne metabolizovať, ale vďaka príjmu metafolínu sa nemusí obávať jej nedostatku. Ďalšími zložkami Femibionu sú kyselina pantoténová, biotín, niacín, vitamíny B1, B2, B6, B12, C, E a D3. Dostatočný príjem vitamínu D3 pomáha upraviť menštruačný cyklus, podporuje vývoj centrálnej nervovej sústavy, mozgu, ovplyvňuje vrodenú aj získanú imunitu, zabraňuje vzniku tehotenskej cukrovky a preeklampsie (ochorenia špecifického pre tehotenstvo) a prispieva k normálnemu vývoju kostí a zubov.

Femibion® je vhodný už od plánovania tehotenstva, keďže pri dennom užívaní metafolínu sa dosiahne účinná hladina folátov už o 4 týždne. Potrebujete ju od začiatku tehotenstva (o ktorom ani nemusíte tušiť), pretože už medzi 22. a 28. dňom po oplodnení sa vyvíja mozog, miecha a musí sa uzavrieť chrbticový kanál. Tak veľa šťastia a nech je to zdravé!

www.femibion.sk

Vyšetrenia v tehotenstve

Medzi pravidelné povinné patrí vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, bielkovín a hnisu, ktorý môže znamenať infekciu, meranie tlaku a hmotnosti. Nepríjemné môže byť gynekologické vyšetrenie na určenie pevnosti krčka maternice, jeho dĺžky a polohy. Od 16. až 20. T – týždňa vám budú merať vzdialenosť od lonovej kosti po vrchol maternice, čím sa sleduje rast bábätka. Sledovať sa budú i opuchy.

Medzi 6. a 8. T absolvujete jednorazovo krvné testy na určenie krvnej skupiny a Rh faktora, krvného obrazu a zistenie hladín minerálov a cukru. Podrobíte sa vyšetreniam na prítomnosť niektorých chorôb a vírusov, vyšetreniu prsníkov, zoberú vám stery z krčka maternice, absolvujete kultivačné vyšetrenie z pošvy, ako aj interné vyšetrenie a EKG. Kontrole neujde ani váš chrup.

V 16. T absolvujete krvný test, ktorý zistí výšku hladiny alfafetoproteínov – AFP, z ktorej sa dá zistiť možné poškodenie plodu. V 28. T na vás čaká orálny glukózo-tolerančný test na odhalenie skrytej cukrovky alebo porúch glukózovej tolerancie.

V 30. T sa podrobíte opakovanému odberu krvi na zistenie prípadnej anémie a v 36. T na vyhľadanie niektorých zákerných ochorení, napr. AIDS.

Ako nepovinné sa medzi 6. a 8. T odporúča vyšetrenie moču na zistenie možnej infekcie, ktorá by mohla ohroziť tehotenstvo. V 12. T zvážte ultrazvukové vyšetrenie nuchálnej translucencie, ktoré pomôže odhaliť prípadné vývojové poruchy plodu.

V 20. T sa môžete podrobiť krvným testom na trombocyty – krvné doštičky fibrinogén a faktory zrážanlivosti krvi. V 36. T môžete požiadať o kultiváciu z pošvy na prítomnosť streptokoka skupiny B a ster z krčka na zistenie prítomnosti chlamýdií,       v 38. T si môžete nechať urobiť CTG – kardiotokografický záznam, ktorý sleduje srdcovú činnosť plodu a činnosť maternice (či nenastávajú kontrakcie). Napokon, v 40. T môže ultrazvuk potvrdiť, že bábätko je pred pôrodom v poriadku, rovnako ako prietok krvi pupočníkom, stav placenty a jej funkcie. Rizikové pacientky postupujú podľa pokynov svojho gynekológa a niektoré ďalšie vyšetrenia absolvujú povinne.

Pri všetkých vyšetreniach je potrebný váš informovaný súhlas, čo znamená, že presne viete, čo sa bude diať a aké riziká sú s daným vyšetrením spojené.

Zabrániť predčasnému pôrodu

O predčasnom pôrode hovoríme pred dokončeným 38. týždňom gravidity, u viacplodovej gravidity pred 37. týždňom. Najčastejšou príčinou je zápal, obvykle plodových obalov, ktorý zapríčiní predčasný odtok plodovej vody. Môže to však byť i nedostatočnosť krčka maternice, poruchy vývoja maternice či jej myómy, viacplodová gravidita a iné. Dôležité je vedieť, že predčasnému pôrodu je možné medikamentózne zabrániť. Na začiatku musí byť liečba intenzívna, aby sa zabránilo otvoreniu pôrodných ciest a predčasnému odtoku plodovej vody. Po utlmení kontrakcií lekár pátra po príčine, ktorá kontrakcie vyvolala a lieči ju. Po odvrátení rizika môže rodička v nemocnici zostať, no ak je predčasný pôrod neodvratný, je snaha previezť ju do centra s nedonoseneckou jednotkou intenzívnej starostlivosti. Pre dieťa je, najmä pred 35. týždňom gravidity, výhodnejší transport v maternici (in utero) ako v inkubátore. Za informácie ďakujeme MUDr. Ladislavovi Maršíkovi.

Plánujte vopred

Každý rok rodia milióny matiek. Každý pôrod je teda rutinná operácia i jedinečný zázrak zároveň. Priviesť na svet dieťa, zázrak lásky, nehy a dar života je chvíľa, na ktorú sa oplatí pripraviť. Nech už plánujete pôrod vo vani, v bazéne, v pôrodnici či doma, kľačiačky, ležiačky, s fitloptou či bez nej, na všetko sa dobre pripravte.

Premyslite si, či chcete pôrod prežiť spolu s manželom, či chcete epidurálnu anestézu, na všetko sa v poradni spýtajte, poraďte sa a zvážte, čo vám najviac vyhovuje. Príprava je dôležitá nielen preto, aby ste boli v pohode, ale aj kvôli bolesti. Lekári zistili, že hoci bolesť pri pôrode každá žena prežíva inak, horšia je vždy, keď sa spája so strachom a neistotou.

  • Bocianoviny Plánujte vopred obrázok Tehotenstvo Turne plodnosti 2015

Kmeňové bunky po nemecky

Všimli ste si, že deťom sa rany a zlomeniny hoja oveľa rýchlejšie ako starším ľuďom? Vďačia za to mladým kmeňovým bunkám, stavebným kameňom života, z ktorých je vytvorená každá z približne 100 biliónov buniek nášho tela. Tieto bunky sa podieľajú nielen na tvorbe jednotlivých typov buniek a tkanív, ale aj na ich regenerácii a oprave, napríklad pri zraneniach. Najväčší potenciál pomáhať majú práve mladé kmeňové bunky. Ich ideálnym zdrojom sú pupočníková krv a pupočníkové tkanivo. Pri pôrode sa dajú získať jednoducho, bezbolestne a bez rizika pre matku a dieťa. Sú vitálne, bez vírusov, neovplyvnené životným prostredím a v prípade autológneho použitia kompatibilné s budúcim príjemcom. Uskladňujú sa počas celého života dieťaťa a v prípade potreby sú mu k dispozícii ihneď.

Ak sa ako budúci rodičia rozhodnete uchovať tieto jedinečné bunky svojho potomka z pupočníkovej krvi a tkaniva a zabezpečiť mu tak celoživotnú biopoistku, môžete získať túto službu už aj na Slovensku v nemeckej kvalite. Spoločnosť Vita 34 AG, najväčšia a najstaršia banka kmeňových buniek v nemecky hovoriacich krajinách, ju ponúka svojím klientom už úctyhodných 20 rokov. Jej slovenská pobočka Vita 34 Slovakia u nás úspešne pôsobí už tretí rok. Budúcim mamičkám ponúka možnosť odberu a uskladnenia kmeňových buniek vo vysokom nemeckom štandarde, s dôrazom na prísne normy, precíznosť a spoľahlivosť.

Vita 34 sa vedome zameriava na uskladnenie plnej pupočníkovej krvi, aby kmeňové bunky dieťatka mohli byť v budúcnosti použité aj z hľadiska doposiaľ neobjavených možností liečby. V spolupráci s renomovanými univerzitami a vedeckými pracoviskami skúma Vita 34 nové možnosti terapie pri mozgovej mŕtvici, infarkte, ochoreniach krvotvorby či cukrovke 1. typu. Garanciu odborného uskladnenia na desaťročia zabezpečuje komplexné poistenie, ktoré je automatickou súčasťou každej zmluvy o odbere a uskladnení.

www.vita34.sk

S menom opatrne

Okrem výbavičky dieťa potrebuje predovšetkým meno. Pri výbere buďte veľmi opatrní. Meno je dar, ktorý dieťaťu dávate na celý život. Ak sa vám práve páči Angelina Jolie či Brad Pitt, neznamená to, že Brad Záhradník je tá správna alternatíva. Študujte a zisťujte si aj významy mien. Kontrolujte individuálne a fiktívne asociácie či prezývky. Vanessa je fajn, horšie bude, ak budú dcérku volať vaňa. Skontrolujte aj monogram.

Balíme do pôrodnice

Materstvo je dobrodružstvo, na ktoré vás nič nepripraví. Čo by však malo byť pripravené, je vaša taška do pôrodnice. Nechcete predsa nechať všetko na poslednú chvíľu alebo sa baliť, keď sa prihlásia prvé kontrakcie. Nezabudnite na nočnú košeľu a podprsenky na dojčenie, župan, ponožky, papuče a šľapky do sprchy, jednorazové spodné nohavičky a osušky.

Nevyhnutnou súčasťou vašej výbavy by mali byť hygienické potreby pre vašu ratolesť. Budete potrebovať plienky. Happy Newborn, určené práve pre novorodencov s váhou 2 až 5 kilogramov. Na prednej časti majú špeciálny otvor, chrániaci citlivý pupok pred podráždením. Sú z mäkučkej
netkanej textílie Premium Dry so špeciálnou štruktúrou. Tá umožňuje dôkladnú absorpciu moču a mäkkej stolice a udržiava jemnú pokožku bábätka suchú a zdravú. Nezabudnite ani na prebaľovacie podložky Happy, z mäkkej tkaniny príjemnej na dotyk. Vďaka rozmeru 90×60 cm pokryjú celú plochu prebaľovacieho pultíka a ich vonkajšia povoskovaná vrstva neprepúšťa vlhkosť. Jemnú pokožku bábätka ošetríte obrúskami Happy Sensitive s výťažkom z aloe vera. Vlhčené obrúsky majú neutrálne pH, takže prirodzená ochranná bariéra pokožky zostáva neporušená. Môžu byť použité na celé telo dieťatka.

Ako hrdej mame sa vám určite zídu aj prsné tampóny pre dojčiace matky a popôrodné vložky Bella Mamma. Sú vhodné špeciálne pre ženy po pôrode , kedy oceníte hneď dve ich prednosti. Jemný a mäkký povrch nedráždi pokožku. Vďaka vysokej savosti vám ich používanie poskytne dokonalý komfort. Pribaľte aj ochranné tyčinky do uší, hygienické vreckovky či 120 ml detskú fľašku. Ešte odvahu, odhodlanie, trpezlivosť, lásku a máte naozaj všetko.
www.bella4you.sk

  • Bocianoviny Balíme do pôrodnice zena Tehotenstvo Turne plodnosti 2015