Prevencia bola a ešte stále je pri plodnosti veľmi zanedbávanou témou. Čiastočne je to pochopiteľné, pretože problém počať dieťa začíname odborne riešiť, až keď sa nám nedarí tak rýchlo a bez problémov, ako sme si predstavovali. Pravda je však taká, že väčšine – áno, čítate správne – väčšine problémov s plodnosťou, je možné predchádzať. Ako? Niekoľko dôležitých príkladov nájdete práve na tejto stránke.

OCHRANA PLODNOSTI V DETSTVE

Detskej plodnosti či detskej gynekológii sa venuje pomerne málo pozornosti, hoci ochrana plodnosti sa začína práve v tomto veku, napríklad správnymi hygienickými návykmi. Každá múdra mama malej slečne vysvetlí, že ku kráse patrí byť vždy voňavá a čistá. Dievčatká majú slabšiu obranyschopnosť voči genitálnej infekcii či zápalu genitálií, pretože sliznicu genitálií vo fáze vývoja ešte nechránia pohlavné hormóny. Pred problémami, napríklad vodou z bazénov či kúpalísk však možno chrániť už batoľatá pomocou slipových nohavičiek s plienkami na plávanie. Prípadné zlepenie slizníc u bábätka, výtok alebo zápal u malých detí, niekedy sprevádzaný len bolesťou v podbrušku, konzultujte s odborníkom. Pamätajte, v detskom veku sú za zdravie dieťata zodpovední rodičia.

  • Prevencia Ochrana Plodnosti V detstve

Čo znamená in vitro

  • Bocianoviny IVD obrázok Prevencia Turne plodnosti 2015Bocianoviny IVD obrázok Prevencia Turne plodnosti 2015

Čoraz viac vyšetrení či testov, preventívnych či vylučujúcich závažné diagnózy sa neodohráva v ambulancii, ale v laboratóriu, kam lekár vzorku, najčastejšie krv, moč, mozgomiešny mok či výtery a stery slizníc zasiela. Nakoľko je dôležité rozumieť výsledkom či skratkám a ako reagovať, ak sa niektoré ukazovatele vymykajú priemerným hodnotám, označeným ako „referenčné“?

Pracovníci v oblasti IVD – in vitro diagnostiky – sa zhodujú v tom, že základné informácie sú pre pacienta či laika dôležité, pretože platí, že edukovaný pacient = rýchlejšie vyliečený pacient. Laboratórnych testov existujú stovky, ak berieme do úvahy aj tie vzácnejšie, sú ich tisíce. Pri poruchách plodnosti je u žien dôležité zistiť hormonálny profi l, vylúčiť sexuálne prenosné ochorenia, či endometriózu alebo autoimunitné ochorenia, ale prekvapivo napríklad i diabetes či celiakiu. Pri tom všetkom má hlavné slovo IVD. Pre každú ženu v plodnom veku je dôležité poznať svoju ovariálnu rezervu, inými slovami odhad vajíčok v zásobe, pretože plodnosť nie je u všetkých žien rovnaká a jej vývoj je tiež individuálny.

Mužská plodnosť, ktorej by sa mala venovať rovnaká pozornosť, sa dá do veľkej miery odvodiť z vyšetrenia ejakulátu, čiže spermiogramu. Obrovské možnosti zisťovania príčin zníženej plodnosti či neplodnosti však prinášajú aj genetické či imunologické vyšetrenia. Po úspešnom počatí vás zasa čaká celý rad vyšetrení, ktorých úlohou je vylúčiť genetické poškodenie plodu.

IN VITRO DIGNOSTIKA

Slovné spojenie pochádza z latinčiny a v preklade znamená diagnostika v skle, čiže mimo živý organismus, skúmaním odobratých telesných tekutín alebo vzoriek tkaniva v skúmavke, reakčnej jamke, v miske na živnej pôde alebo podložnom skle.

Nádej pre plodnosť

Problém s otehotnením má minimálne 10 % párov na svete, ďalších 10 – 25 % sa týka sekundárna neplodnosť – neschopnosť počať druhé dieťa. Výživové doplnky FolGravid GravidPLAN® a FolGravid® prispievajú k prekonaniu nepriaznivých následkov dnešného spôsobu života a k úspešnému narodeniu dieťaťa.

Prvý je pre ženy, plánujúce dieťatko a tie, ktoré majú problém otehotnieť. Kombinuje vysoký obsah inozitolu – vitamínu B8 s aktívnou formou kyseliny listovej Quatrefolic®, ktorá má väčšiu biologickú dostupnosť, stabilitu a rozpustnosť vo vode. Je obohatený o vitamíny i minerálne látky (jód, zinok), podporujúce normálnu plodnosť a reprodukciu.

To najdôležitejšie pre tehotné a dojčiace ženy ponúka FolGravid®. DHA – nenasýtená mastná kyselina, prispieva k normálnej činnosti mozgu a zraku bábätka, kyselina listová zase k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva. Podieľa sa aj na procese delenia buniek. www.folgravid.sk

Inozitol
Inozitol je pri plánovaní tehotenstva stále vyhľadávanejší doplnok výživy. Známe sú jeho účinky pri endokrinnom ochorení PCOS – syndróm polycystických vaječníkov, ktorým trpí 5 – 10% žien v reprodukčnom veku a je jedným z hlavných príčin neplodnosti. ¶ Prospešnosť pre ženy so syndrómom PCOS bola preukázaná radou štúdií. Ich výsledky ukazujú, že podávaním inozitolu došlo k: zlepšeniu hodnôt niektorých hormonálnych parametrov – zníženiu hladiny inzulínu, LH, prolaktínu, indexu LH/FSH, testosterónu, zvýšeniu hladiny estradiolu a zvýšeniu sekrécie progesterónu obnove spontánnych menštruačných cyklov obnove spontánnych funkcií vaječníkov a plodnosti zvýšeniu počtu ovulácií a skráteniu doby do objavenia prvej ovulácie zníženiu počtu nezrelých a degenerovaných vajíčok zvýšeniu počtu vajíčok získaných pre asistovanú reprodukciu.

  • Bocianoviny IVD obrázok Prevencia Turne plodnosti 2015Bocianoviny IVD obrázok Prevencia Turne plodnosti 2015

Na fajčenie zabudnite

  • Bocianoviny Bioharmonia zena Prevencia Turne plodnosti 2015
  • Bocianoviny Bioharmonia cigareta Prevencia Turne plodnosti 2015

Bocianoviny-Bioharmonia-logo-Prevencia-Turne-plodnosti-2015

Čakáte, že tému vplyvu fajčenia na plodnosť, tehotenstvo a počaté dieťa využijeme na neradostný opis dlhého zoznamu negatívnych účinkov? Nie, ten je dobre známy a ľahko si ho nájdete. Vieme, že ako racionálni ľudia a budúci milujúci rodičia chcete žiť zdravšie a neškodiť vlastnému dieťaťu. Preto vám radšej ponúkneme nádej. Ak nedokážete odolať závislosti na fajčení vlastnými silami, zoznámte sa s ponukou centra BIOHARMONIA pod vedením MUDr. Mariána Šucha. Vďaka viac ako tridsaťročným skúsenostiam v oblasti medicíny, tradičnej čínskej medicíny, nutri-energetickom systéme a v biorezonancii, pomáha pacientom, alergikom riešiť rôzne zdravotné problémy a fajčiarom zbaviť sa ich závislosti. Jeho unikátna biorezonančná metóda, ktorej je na Slovensku priekopníkom, využíva špeciálny prístroj BICOM OPTIMA, založený na energetickej báze snímania signálov z ľudského tela. Pracuje pritom v pásme vlnení, ovplyvňujúcich ľudské bunky. Ak prestanete fajčiť, telo vysiela signál stavu „nikotínového hladu“ s následnou silnou chuťou na cigaretu a abstinenčnými reakciami. Biorezonancia signál nikotínového hladu eliminuje a navodí u pacienta zmenu metabolizmu. Mení sa aj bunka, strácajúca potrebu dopytu po cigarete. Pacient tak nemá typické príznaky, ako ten, kto prestane fajčiť vôľou. A ešte jeden potešujúci údaj, odvykanie od fajčenia s Bicomom je úspešné až v 97% prípadov.

Centrá Bioharmonia môžete navštíviť v Banskej Bystrici, Bratislave, Krušovciach, Nitre, Trenčíne a Trnave.  www.bioharmonia.sk

Nebezpečný nepriateľ

Ľudské papilomavírusy (HPV) predstavujú najčastejšiu formu pohlavne prenosného ochorenia, hoci človek sa môže nakaziť aj inými cestami. Postihujú obe pohlavia a vyvolávajú ochorenia prakticky vo všetkých vekových kategóriách. Ich najvýznamnejším negatívnym vplyvom na ľudský organizmus je schopnosť vyvolať nádorovú premenu buniek. Vieme, že HPV je zodpovedný za takmer polovicu nádorových ochorení vyvolaných rôznymi vírusmi. HPV vírusy majú viaceré schopnosti umožňujúce im uniknúť spod kontroly nášho imunitného systému.

U žien je HPV príčinou asi 70 – 80 % prípadov druhého najčastejšie nádorového ochorenia ženského pohlavia – rakoviny krčka maternice, ako aj nádorov vonkajšieho genitálu. U mužov bol dokázaný vzťah k nádorom konečníka, vonkajšieho genitálu, ako aj rakovine ústnej dutiny či hrtana. U malých detí vyvolávajú iné typy HPV nepríjemné ochorenie dýchacieho systému – respiračnú papilomatózu. Od objavenia pronádorového (onkogénneho) potenciálu HPV bol len krok k vývoju účinnej obrany proti HPV – očkovaniu. Mnohé štúdie dokázali nielen jasný preventívny účinok vakcín proti HPV, ale aj ich priaznivý bezpečnostný profil.

Očkovanie sa týka žien i mužov a ideálnym vekom preň je obdobie pred začiatkom pohlavného života, kedy je veľká pravdepodobnosť, že sa človek s daným patogénnym HPV vírusom ešte neinfikoval. V predpubertálnom veku je na dosiahnutie dostatočnej ochrany postačujúce aplikovať dve dávky, od 15. roku života pozostáva schéma z troch dávok. Pre očkovanie proti HPV nie je nikdy neskoro a zrealizovať ho možno v akomkoľvek veku. Moderná medicína poskytuje účinný spôsob prevencie nádorových aj nenádorových ochorení spojených s infekciou HPV a je na každom z nás, ako zodpovedne pristúpi ku svojmu zdraviu a k zdraviu svojich detí.

  • Bocianoviny HPV rodina Prevencia Turne plodnosti 2015

ZRASTY V BRUŠNEJ DUTINE A PANVE

Získaná neplodnosť (sterilita) je u 15 – 20% žien jedným z najzávažnejších dôsledkov zrastov, narúšajúcich oblasť vaječníkov a vajcovodov a brániacich prenosu zárodočných buniek a embrya. Zrasty (adhézie) sú abnormálne spojenia medzi tkanivami a orgánmi. Môžu byť vrodené alebo získané. Získané zrasty sú najčastejšou následnou komplikáciou brušnej a panvovej chirurgie, ale vznikajú aj po zápaloch (napr. endometrióza, zápal vaječníkov). Ako následok veľkej gynekologickej operácie – revízie dutiny maternice, odstránenia myómov či operácie vrodených chýb maternice – sa tvoria u 60 – 90% pacientiek. Ich vytvorenie je reakciou na poranenie pobrušnice, tenkej lesklej blany, pokrývajúcej vnútro brušnej dutiny a povrch brušných orgánov. Poranenie je spôsobené zápalom alebo mechanickým poškodením pri operácii (pri rezaní, šití alebo pálení).

Rozsah a závažnosť zrastov
Rozsah a závažnosť zrastov sa môže meniť v priebehu týždňov alebo mesiacov, ale či vôbec vzniknú sa rozhodne v priebehu 3-5 dní, počas ktorých trvá obranná a prirodzená reakcia organizmu na spomínané poškodenie. ¶ Dotknuté pacientky o nich niekedy vôbec nevedia, pokiaľ nepociťujú ťažkosti s nimi spojené, napr. chronické bolesti brucha, poruchu priechodnosti čriev (vrátane zápchy) alebo bolesti pri pohlavnom styku či menštruácii. Zrasty v dutine maternice môžu spôsobiť vynechanie menštruácie a následne nemožnosť otehotnieť. Vytvorené zrasty je síce možné riešiť chirurgicky, ale riziko ich opakovanej tvorby (priemerne 85%) a vzniku nových zrastov si žiada oveľa významnejší, preventívny prístup. Spočíva v uplatňovaní šetrnej chirurgickej techniky a pravidiel mikrochirurgie, spolu s použitím tzv. antiadhezívnych prostriedkov, hlavne tzv. fyzikálnych bariér, schopných oddeliť od seba traumatizované plochy, a to počas 3-5 kritických dní, aby medzi nimi nedošlo k tvorbe zrastov. www.zrasty.sk

MEDZI NAMI – prevencia porúch plodnosti je možná

A nielen to. Je poučná a užitočná a v porovnaní s liečbou či metódami asistovanej reprodukcie lacná, bezpečná a navyše zábavná. Edukačný projekt Medzi nami, ktorý na stredných školách a internátoch odštartoval v júni 2015, je ďalšou úspešnou aktivitou Občianskeho združenia BOCIAN.
Určený je mladým ľuďom od 16 rokov a reprodukčné zdravie vníma ako komplexné informácie o menštruačnom cykle, hygiene a bazálnej ženskej i mužskej biológii. Pilotný ročník projektu priniesol prekvapivé výsledky o vedomostiach teenagerov a má o krok bližšie k tomu, aby sa stal súčasťou učebných osnov, pretože práve najzraniteľnejšia veková skupina o plodnosti a jej ochrane vie veľmi málo. Vďaka príťažlivej forme i obsahu má projekt obrovskú podporu gynekológov, ale najmä učiteľov, výchovných poradcov či vedenia škôl. Projekt sa tiež dosiaľ nevídaným spôsobom venuje ochrane pred neželaným tehotenstvom či pohlavne prenosnými ochoreniami a samozrejme, vzťahom, ktoré sa v tomto veku tvoria a majú kľúčový dopad na psychické i fyzické zdravie mladých žien. Online verzia ponúka zaujímavé testy, Gynobox či Sex sheet, ktorý si celkom určite radi vyskúšate aj vy.
www.medzinami.sk