Knižnica Občianskeho združenia BOCIAN umožňuje zdarma (ak ste bocianíci a máte vyplnený dotazník) osobne požičať ktorúkoľvek z nasledujúcich knižiek. Ak potrebujete dodatočné informácie k niektorým titulom, chcete si ich kúpiť alebo objednať na dobierku, volajte nám v pracovných hodinách na telefónne číslo: 02/5443 3757.

Nezabudnite, dobré informácie vedú k správnym rozhodnutiam a tie zasa urýchlia vašu cestu za bábätkom. Čítajte a pýtajte sa. Naša knižnica i naše služby sú tu pre vás.

Samoléčba v gynekologii

Samoléčba v gynekologii aneb Sama sobě gynekologem

Samoléčba v gynekologii aneb Sama sobě gynekologem

Gynekológia nie je len o sexualite, o tom ako nechcene neotehotnieť alebo naopak, počať a donosiť zdravé dieťa. Gynekologické infekcie či obdobie menopauzy a klimaktéria sú tiež mimoriadne dôležité. Vďaka internetu je dnes informácií skôr nadbytok, avkšak ak sú odborné, sú málo zrozumiteľné, pričom väčšinou sú to nespoľahlivé rady, ktoré môžu byť navyše nebezpečné. Autori knihy, MUDr. Jiří Slíva, farmakológ a MUDr. Tomáš Fait, skúsený gynekológ a pôrodník, spolu s kolektívom spoluautorov pripravili zrozumiteľného sprievodcu gynekológiou pre každú ženu. Poskytuje prehľad o širokom spektre voľne predajných liekov, prípravkov a doplnkov používaných v gynekológii. Na Slovensku publikáciu nájdete napríklad v sieti Martinus.

Maxdorf, 2012

Gynegymnastika

Gynegymnastika

Azda najdôležitejšia kniha v bocianej knižnici. Väčšina z nás má sedavé zamestnanie, kam sa vezieme autom či električkou. Gymnastika “ženských partií” je preto nevyhnutnou podmienkou zdravia, podporou plodnosti, zdravého sexuálneho života, prekvenia a správneho postavenia dôležitých orgánov uložených v panve a tiež predpokladom k zvládaniu neskoršej inkontinencie. Kniha je určená všetkým ženám bez rozdielu veku. Zrozumiteľným spôsobom pojednáva o problémoch dospievania, pohlavnej zrelosti a sexuálneho života, tehotenstva, šestonedelia i klimaktéria. Autorka poskytuje návod na pohyb, ktorý pôsobí preventívne, no zároveň je schopný doliečiť po závažných ochoreniach a zákrokoch. Gynegymnastika je tak i balzam pre psychiku každej ženy.

Nakladatelství Jan Vašut, 2002

Maminkou ve čtyřiceti?

Maminkou ve čtyřiceti?

Tehotenstvo a materstvo po štyridsiatke bolo voľakedy bežné len pri mnohodetnosti, potom takmer výnimočné a dnes sa opäť vracia. Žiaľ, často sa jedná o prvododičky. Autori knihy mapujú dôvody trendov neskorého materstva a informujú o stredoeurópskej situácii párov, ktoré sa pre dieťa rozhodnú až v strednom veku. Kniha tiež vyvracia všeobecnú predstavu o tom, že neskoré materstvo je menej kvalitné. Vhľadom na pokrok modernej medicíny a možnosti mať dieťa dokonca aj po päťdesiatke však pripravuje budúce mamy na riziká v tehotenstve, pri pôrode a ostatné aspekty neskorého materstva, ktoré budú predsa len trocha iné. O to dôležitejšie je dobre sa na ne pripraviť.

Portál, 2006

Adopcia, vzťah založený na sľube

Adopcia, vzťah založený na sľube

Kniha určená budúcim adoptívnym rodičom, ale najmä tým, ktorí adopciu ešte len zvažujú. Autorka sa zameriava na budovanie vzťahu, mimoriadne zaujímavé špecifické problémy medzikultúrnej adopcie a predkladá účinné postupy, ako dieťaťu pomôcť vyrovnať sa so spomienkami na minulosť a ako sa zachovať pri ich pátraní po vlastných koreňoch, najmä v období dospievania. Sama je adoptívnou matkou a tak je desať základných faktorov úspešnej adoptívnej rodiny už len bonusom knihy, ktorá by mala byť povinným čítaním pre všetkých, ktorí sa budú adopciou, pestúnskou starostlivosťou či náhradným rodičovstvom zaoberať profesionálne.

Návrat domů, 1999

Léčba neplodnosti - Podrobný rádce neplodným párům

Léčba neplodnosti - Podrobný rádce neplodným párům

Ak patríte k párom, ktoré sa snažia otehotnieť prirodzenou cestou a zvažujete svoju prvú návštevu niektorého z centier asistovanej reprodukcie alebo už do takého centra chodíte, táto kniha vám bude dobrým sprievodcom a radcom. Nájdete v nej popísané príčiny neplodnosti mužov a žien, možnosti liečby, dostupné metódy asistovanej reprodukcie, možné vedľajšie účinky, fotografie, rady ako zvládnuť psychický tlak a bezmocnosť. Ale nájdete v nej aj rady, kedy liečbu ukončiť a informácie o adopcia a pestúnstve. Texty autorov C. M. Dohertyho a M. J. Clarka pre české prostredie doplnil MUDr. T. Jaroš, špecialista na reprodukčnú endokrinológiu.

Computer Press, 2006

Léčba neplodnosti, 2., aktualizované vydání

Léčba neplodnosti, 2., aktualizované vydání

Bocian niekedy prilieta okľukou, aj keď sa tehotenstvo všeobecne považuje za bežnú záležitosť. Podľa štatistík je pre každý desiaty pár tehotenstvo nesplnenou túžbou, ale medicína dokáže väčšine z nich pomôcť. Na všetky dôležité otázky o príčinách neplodnosti, metódach liečby, mimotelovom oplodnení a na mnoho ďalších, nájdete odpoveď práve v tejto knihe. Autorom je odborník z odboru gynekológie a pôrodníctva, MUDr. Karel Řežábek, ktorý sa zaoberá výskumom implantácie embryí do maternice a zmrazovania zárodočných buniek. S informovaným pacientom je lepšia spolupráca a väčšia nádej na dobrý výsledok.

GRADA, 2002

Čakáme bábätko

Čakáme bábätko

Tento jedinečný sprievodca tehotenstvom od autorov R. E. Weissovej a M. Pietrantoniho vám umožní sledovať vývoj plodu a monitorovať váš zdravotný stav, ale aj uvedomiť si nezabudnuteľné chvíle, ktoré sa spájajú s očakávaním dieťatka. Nájdete v nej, na čo nemáte v konkrétnom týždni tehotenstva zabudnúť, čo si treba všímať tento týždeň, aby ste predišli komplikáciám, ako sa mení vaše telo, údaje o bábätku a mnoho ďalších užitočných informácií o všetkom čo vás čaká počas 40 týždňov vášho tehotenstva . Textové informácie dopĺňa viac než 200 farebných fotografií.

Fortuna Libri, 2010

Metóda Ludmily Mojžíšovej

Metóda Ludmily Mojžíšovej

Rehabilitačná sestra Ludmila Mojžíšová, zostavila sériu desiatich svalových cvičení, ktorými je možné odstrániť niektoré druhy funkčnej sterility jednoduchým uvoľnením stiahnutých svalov v oblasti chrbtice a panvového dna. V publikácii nájdete oficiálny popis jej metódy doplnený vysvetlivkami a fotografiami jednotlivých cvikov. Druhú časť tvoria spomienky ľudí, ktorým pani Mojžíšová pomohla, doplnené fotografiami, ktoré vďaka tejto metóde prišli na svet, tzv. „mojžíškov“.

Nakladatelství XYZ, 2007

Atlas Billingsovej ovulačnej metódy

Spolok sv. Vojtecha, 2001

Chcete jednoducho a pohodlne poznať svoje plodné a neplodné dni? Ponúkame vám návody, vysvetlenia, názorné grafy, záznamové tabuľky na priamu aplikáciu Billingsovej ovulačnej metódy, ktorá je podporovaná Svetovou zdravotníckou organizáciou. Knihu je možné zakúpiť na adrese: Spolok Svätého Vojtecha, Radlinského 5, 917 01 Trnava. V prípadne záujmu si ju za 5,50 EUR, čiže 165,- Sk môžete objednať mailom na adrese: [email protected]

Dítě je dar

Karmelitánské nakladatelství, 1996

Rozmerom útla, ale myšlienkami a podnetmi na zamyslenie „nabitá“ kniha o vzťahoch medzi rodičmi a deťmi, ktoré nie sú biologickými deťmi svojich rodičov. Adoptívni rodičia, tí, ktorí sa nimi chcú stať, ale aj všetci rodičia, ktorí vzťah k svojim deťom chcú budovať na základoch lásky a porozumenia, si po prečítaní tejto knihy ľahšie nájdu záchytné body, ktorým je potrebné sa venovať.

Dieťa: Otázky a odpovede

Ikar, 2002

Táto praktická Kniha je rozdelená na deväť tematických, farebne odlíšených kapitol. Stane sa tak praktickým sprievodcom rodičov, ktorí majú dieťa vo veku od novorodenca až po vek predškolský a prežívajú s ním každodenné radosti a starosti. Autorka sa venuje aj zmenám a krízam v rodinnom živote s návodmi ich možného riešenia. Posledná kapitola Zdravie pojednáva o prevencii, postupoch pri liečbe chorôb a akútnych stavoch, s ktorými sa rodičia u svojich detí môžu stretnúť.

Mama je najlepšia na svete, Pozri mami, pozri oci!

Ikar, 2001

V tejto knižke nájdete dva čarovné, úsmevné príbehy, určené pre mamičky a oteckov, avšak prerozprávané očami dieťaťa. Príbehy sa prihovárajú tým, ktorí už mali alebo čoskoro budú mať príležitosť osobne spoznať detský vývoj v úlohe rodičov. Okrem toho autor v poznámkach zhrnul najdôležitejšie rady, ktoré sa vám pri výchove dieťatka určite zídu.

Léčba neplodnosti

Grada, 2002

Druhé aktualizované vydanie dáva tušiť, že ani v susednej Českej republike nie je neplodnosť neznámou. Autor miestami formou výkladu, inde v podobe dialógu s párom vysvetľuje základné príčiny neplodnosti a jednotlivé možnosti riešenia. Komplexne informuje o možnostiach darcovstva spermií či vajíčok a neobchádza ani problémy etické, či adopciu.

Deniska

Vydavateľstvo Tretia vlna, 1993

Gynekológia sa oddávna stretáva s dvomi protipólmi. So ženami, ktoré sa všemožne snažia otehotnieť a s tými, ktoré sa svojho nenarodeného dieťaťa chcú zbaviť. Príbeh bez zodvihnutého mentorského prstu opisuje to, čo jedni nazývajú právo na rozhodnutie, resp. interrupcia a iní, napríklad my v Bociane – zabitie. To, ako plod nenarodeného dieťaťa reaguje na kyretu zostáva faktom i napriek tomu, že sa pred ním väčšina žien, ktoré sú pri zákroku v narkóze, snaží uniknúť.

Léky v těhotenství

Avicenum, 1989

Túto knižku už pravdepodobne nenájdete na pultoch kníhkupectiev, ale Bocian ju do svojej knižnice zaradil, pretože napriek rýchlemu vývoju liekov ľudský organizmus stále podobne reaguje na antibiotiká, cytostatiká, alebo analgetiká. Nemení sa ani metabolizmus a reakcie na ortuť, olovo či iné látky. Navyše, pri mnohých látkach publikácia sleduje práve vplyv na mužskú a ženskú plodnosť. Zaujímavá je i kapitola o vplyve alkoholu, nikotínu či drog na vývoj plodu.

Gynekológia a pôrodníctvo

OSVETA, 1992

Nezľaknite sa! AJ keď ide o učebnicu pre stredné zdravotnícke školy, každý záujemca si tu nájde mnohé užitočné informácie o ženskom tele, základných ženských chorobách, vrátane neplodnosti a sterility, ako aj vysvetlenie pojmov z oblasti pôrodníctva. Napriek nevýraznej grafickej úprave je to skvelý pomocník pre všetkých, ktorí sú zdravo zvedaví a nespoliehajú sa len na slová lekára.

3 x 333 otázek pro dětského lékaře

Triton, 2002

Táto jedinečná kniha je určená pre súčasných i budúcich rodičov. Vznikla z potreby odpovedať na množstvo otázok rodičov, ktoré trpezlivo celé roky svojej praxe zodpovedal a zodpovedá autor knihy, prof. Velemínský, CSc. Kniha sa stane aj vašim každodenným radcom pri starostlivosti a výchove vášho dieťaťa. Tak sa pýtajte, pýtajte. Tu sú odpovede….

365 užitečných nápadů pro první rok s dítětem

Portál, 2003

Už ste z pôrodnice konečne doma aj so svojím úžasným pokladom, život sa vám obrátil naruby a musíte sa vyrovnávať s množstvom nových situácií. Autor knihy všetkým, nielen čerstvým rodičom, prináša svoje nápady, doporučenia, informácie a rady, a to nielen ako detský lekár, ale aj ako otec. V knihe nájdete super rady o zdraví, výžive, spánku, návody na detské hry, skrátka z každého rožku, trošku. Uľahčí vám vašu rodičovskú úlohu a pomôže zvládnuť problémy, ktoré vás i vaše dieťa stretnú, pomôže vám zvládnuť stres i porozumieť zvláštnym prejavom dieťaťa. Jednoducho, užitočné čítanie na každý deň v roku.

4000 let antikoncepce

Nová tiskárna Pelhřimov, s.r.o., 2003

Pradávne snahy ľudstva o ovplyvnenie plodnosti, či plánované rodičovstvo ako súčasť riešenia demografických problémov. To sú len dve z dvanástich kapitol z tejto zaujímavej knižočky, ktorej autorom a zárukou brilantného rozprávačského zážitku je renomovaný sexuológ dr. Uzel.

Bolestivá menstruace I

Triton, 2003

Aj vy to každomesačne prežívate? Táto užitočná knižočka nám dá jednoznačné odpovede už v prvej kapitole: Základné informácie o ochorení Alebo jedenkrát mesačne je bolesť normálna? Nie, nie je. Bolest nie je normálna! Autorka knihy gynekologička dr. Kolářová čitateľkám objasní, čo to je PMS a ako ho zvládnuť, ako sa popasovať s problémami v klimaktériu, čo všetko by sme mali vedieť o hormálnej terapii i to, ako súvisia bolesti v krížovej oblasti s menštruačným cyklom. Aby ste mohli cvičenia jednoducho pochopiť, návod je doplnený kresbami a fotografiami.

Bolestivá menstruace II

Triton, 2003

Táto knižka nadväzuje na knihu Bolestivá menstruace I a kolektív autorov v nej spracoval a zrozumiteľnou formou pripravil pre čitateľky informácie o všetkých možnostiach odbornej terapie i svojpomocných postupoch pri liečbe tohto ochorenia. Určite vás zaujmú kapitoly o liečbe prírodnými prostriedkami, o použití akupunktúry, vhodné pohybové aktivity a vplyv zdravej výživy s množstvom chutných receptov, a ešte oveľa viac, čo vám táto nekonvenčná publikácia ponúka.

Co dělat při neplodnosti

Pragma, 1997

Nestrácajte nádej! Neplodnosť – infertilita, je stav, ktorý je možné v súčasnej dobe liečiť. Tí, ktorí hľadajú pomoc, majú veľkú nádej, že sa im podarí dieťa počať. V knižke sa dozviete viac informácií o najnovších hormonálnych liekoch a reprodukčných technikách, môžete si prehodnotiť váš životný štýl a rizikové faktory, ktoré s ním súvisia a dozviete sa aj odpoveď na večnú otázku, akú máte šancu otehotnieť pri správnej liečbe. Distribútor publikácie na Slovensku je spoločnosť Eugenika, Bratislava

Diagnóza neplodnost – Útok protilátek

Petrklíč, 1999

Aj vy sa liečite na neplodnosť a príčina vášho problému vám nie je jasná? Autorka tejto jedinečnej publikácie, gynekologička a imunologička dr. Ulčová-Gallová, vám možné príčiny neplodnosti muža a ženy s dôrazom na imunológiu reprodukcie isto vysvetlí a to v jazyku, ktorému porozumie i laik. Autorka zamerala obsah knihy na problémy, akými sú napríklad protilátky proti spermiám, proti vajíčku, proti tkanivu embrya, vysvetlila imunologickú znášanlivosť medzi matkou a plodom, antifosfolipidový syndróm, autoimunitné ochorenie v reprodukčnom období, objasnila čo je to gestóza, endometrióza a imunologická antikoncepcia. Rozšírite si svoje obzory a lepšie porozumiete vlastnému telu.

Gynekológia a pôrodníctvo

OSVETA, 1992

Nezľaknite sa! AJ keď ide o učebnicu pre stredné zdravotnícke školy, každý záujemca si tu nájde mnohé užitočné informácie o ženskom tele, základných ženských chorobách, vrátane neplodnosti a sterility, ako aj vysvetlenie pojmov z oblasti pôrodníctva. Napriek nevýraznej grafickej úprave je to skvelý pomocník pre všetkých, ktorí sú zdravo zvedaví a nespoliehajú sa len na slová lekára.

Hormony a co o nich musí vědět ženy

Pragma, 1999

V tele človeka obieha veľké množstvo hormónov a najmä ženy pociťujú ich praktický vplyv na všetky životné funkcie. Nie jedna z nás si preto aspoň raz v živote položí otázky typu: Čo sa robí s telom v puberte? Ako riadia hormóny menštruačný cyklus? Ktoré hormóny pomáhajú proti neplodnosti? Aký zmysel má hormonálna substitučná terapia v menopauze? Čo si má človek myslieť o „zázračných hormónoch“, ako sú melatonin alebo DHEA? Vyčerpávajúce odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac nájdete práve v tejto pozoruhodnej knihe. Na Slovensku knihu distribuuje spoločnost Eugenika Bratislava.

Jídlo a pití malých dětí

Grada, 2001

V tejto praktickej a veľmi užitočnej príručke sa dozviete čo to je vlastne zdravá výživa, prečítate si podrobnosti o jednotlivých zložkách potravy a o nápojoch vhodných pre deti. Kniha vám formou otázok a odpovedí zodpovie na všetky otázky týkajúce sa výživy vašich detí. A ešte niečo aj navyše: Čo robiť, keď…..?

Léky v těhotenství

Avicenum, 1989

Túto knižku už pravdepodobne nenájdete na pultoch kníhkupectiev, ale Bocian ju do svojej knižnice zaradil, pretože napriek rýchlemu vývoju liekov ľudský organizmus stále podobne reaguje na antibiotiká, cytostatiká, alebo analgetiká. Nemení sa ani metabolizmus a reakcie na ortuť, olovo či iné látky. Navyše, pri mnohých látkach publikácia sleduje práve vplyv na mužskú a ženskú plodnosť. Zaujímavá je i kapitola o vplyve alkoholu, nikotínu či drog na vývoj plodu.