PLÁNOVANIE

Ženské telo neustále vysiela signály o plodnosti. Musíme sa len naučiť rozoznávať ich a načúvať vlastnému organizmu. Spoznanie vlastnej ženskosti sa obvykle prejaví i na našom sebavedomí. Nielenže to urýchli cestu k bábätku, ale, ak budete potrebovať pomoc lekára, budete mu vďaka vedomostiam, ktoré o reprodukčnom zdraví a svojom tele máte viac partnerom, než zahriaknutou osôbkou, plnou obáv, ktorá nie je schopná položiť zopár kľúčových otázok. Nezabudnite, to, čo sa naučíte o sebe a o svojej plodnosti je investícia, ktorá sa vám mnohonásobne vráti. Vyhnete sa nepotrebným vyšetreniam a výsledkom ostatných budete rozumieť. Sledovanie cervikálneho hlienu, ovulácie, meranie teploty počas cyklu, to všetko sú zároveň prirodzené metódy zabránenia počatia, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa hormonálnej antikoncepcii a umožnia telu fungovať tak, ako bolo stvorené. Očakávajúc materstvo. V našej reči totiž plánovanie znamená opak toho, čo si spoločnosť bežne spája s plánovaným rodičovstvom, čiže antikoncepciu. Vitajte na dlhej, zmyselnej a objavnej ceste.

Takmer pätina párov zistí, že plodnosť nie je samozrejmosť. O čo menej v súčasnosti potrebujeme cestovný pas, o to viac sa nám zíde Pas plodnosti. Je to váš bedeker zdravého plánovania a prípravy na rodičovstvo. Nezabudnite, so základnou zdravotnou očistou či kontrolou by ste mali začať v ideálnom prípade 18 mesiacov a v najhoršom 6 mesiacov pred plánovaným počatím.

PREKONCEPČNÁ STAROSTLIVOSŤ

Význam prekoncepčnej starostlivosti (pre = pred, koncepcia = počatie) je obrovský. V súčasnosti máva žena žiaľ iba 1-2 deti, a ak sa rozhodne, že otehotnie, predpokladá 100% úspech. Väčšina žien je zdravá, ale celý rad faktorov (okolité prostredie, životospráva, sociálne vplyvy, akútne a chronické ochorenia a dedičné vlohy) môže výsledok tehotenstva ovplyvniť. Návštevu lekára je vhodné naplánovať niekoľko mesiacov pred plánovaným počatím, najskôr v súvislosti s pravidelnou preventívnou prehliadkou. Ak začnete so starostlivosťou až po otehotnení, môže byť neskoro. Úlohou prekoncepčnej starostlivosti je odhaliť riziká, ktoré by negatívne mohli ovplyvniť tehotenstvo: prispôsobiť výživu, začať včas užívať kyselinu listovú či špeciálne prekoncepčné multivitamíny, napríklad CALIBRUM® babyplan, správne načasovať pravidelné očkovanie mimo tehotenstvo, upraviť užívanie liekov pre chronické choroby, včas vyliečiť zápalové ochorenia a ošetriť chrup. Gynekologické vyšetrenie odhalí stavy, ktoré by mohli ohroziť úspešný priebeh tehotenstva. Preventívne vyšetrenie a diagnostiku zmien na krčku maternice či na prsiach je tiež vhodné vykonávať pred otehotnením. Stabilizácia chorôb či ich včasné odhalenie zabráni ich zhoršeniu v tehotenstve (vysoký krvný tlak, cukrovka, ochorenie obličiek či srdca). Zmenu pracovného prostredia (chemické prevádzky, röntgenové žiarenie) je treba riešiť ešte pred počatím. Poraďte sa s odborníkom aj o chove domácich zvierat či konzumácii niektorých potravín, napr. surového mäsa. Mimochodom, príprava na tehotenstvo je veľmi vhodná na defi nitívne skoncovanie s fajčením. Alkohol je v tehotenstve nevhodný. Drogy neohrozujú len tehotnú ženu, ale vážne poškodzujú aj plod. Nezabudnite na to najdôležitejšie, problémy medzi partnermi ani ekonomickú situáciu rodiny príchod dieťatka nezlepší. Dieťa by sa malo narodiť do funkčnej rodiny, ktorá je schopná zabezpečiť jeho fyzický i psychický vývoj. Plánujte starostlivo a s láskou.

Čo všetko prospieva vajíčkam i spermiám, ako na zápaly, infekcie či baktérie, to sa dozviete v priamo v Pase plodnosti, ktorý si môžete objednať či prezrieť tu.

VYŠETRENIA V TEHOTENSTVE

Medzi pravidelné povinné patrí vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, bielkovín a hnisu, ktorý môže znamenať infekciu, meranie tlaku a hmotnosti. Nepríjemné môže byť gynekologické vyšetrenie na určenie pevnosti krčka maternice, jeho dĺžky a polohy. Od 16. až 20. T – týždňa vám budú merať vzdialenosť od lonovej kosti po vrchol maternice, čím sa sleduje rast bábätka. Sledovať sa budú i opuchy. Medzi 6. a 8. T absolvujete jednorazovo krvné testy na určenie krvnej skupiny a Rh faktora, krvného obrazu a zistenie hladín minerálov a cukru. Podrobíte sa vyšetreniam na prítomnosť niektorých chorôb a vírusov, vyšetreniu prsníkov, zoberú vám stery z krčka maternice, absolvujete kultivačné vyšetrenie z pošvy, ako aj interné vyšetrenie a EKG. Kontrole neujde ani váš chrup. V 16. T absolvujete krvný test, ktorý zistí výšku hladiny alfafetoproteínov – AFP, z ktorej sa dá zistiť možné poškodenie plodu. V 28. T na vás čaká orálny glukózo-tolerančný test na odhalenie skrytej cukrovky alebo porúch glukózovej tolerancie. V 30. T sa podrobíte opakovanému odberu krvi na zistenie prípadnej anémie a v 36. T na vyhľadanie niektorých zákerných ochorení, napr. AIDS. Ako nepovinné sa medzi 6. a 8. T odporúča vyšetrenie moču na zistenie možnej infekcie, ktorá by mohla ohroziť tehotenstvo. V 12. T zvážte ultrazvukové vyšetrenie nuchálnej translucencie, ktoré pomôže odhaliť prípadné vývojové poruchy plodu. V 15. T môžete absolvovať amniocentézu. V 20. T sa môžete podrobiť krvným testom na trombocyty – krvné doštičky, fi brinogén a faktory zrážanlivosti krvi. V 36. T môžete požiadať o kultiváciu z pošvy na prítomnosť streptokoka skupiny B a ster z krčka na zistenie prítomnosti chlamýdií, v 38. T si môžete nechať urobiť CTG – kardiotokografi cký záznam, ktorý sleduje srdcovú činnosť plodu a činnosť maternice (či nenastávajú kontrakcie). Napokon, v 40. T môže ultrazvuk potvrdiť, že bábätko je pred pôrodom v poriadku, rovnako ako prietok krvi pupočníkom, stav placenty a jej funkcie. Rizikové pacientky postupujú podľa pokynov svojho gynekológa a niektoré ďalšie vyšetrenia absolvujú povinne. Pri všetkých vyšetreniach je potrebný váš informovaný súhlas, čo znamená, že presne viete, čo sa bude diať a aké riziká sú s daným vyšetrením spojené.

ZABRÁNIŤ PREDČASNÉMU PÔRODU

O predčasnom pôrode hovoríme pred dokončeným 38. týždňom gravidity, u viacplodovej gravidity pred 37. týždňom. Najčastejšou príčinou je zápal, obvykle plodových obalov, ktorý zapríčiní predčasný odtok plodovej vody. Môže to však byť i nedostatočnosť krčka maternice, poruchy vývoja maternice či jej myómy, viacplodová gravidita a iné. Dôležité je vedieť, že predčasnému pôrodu je možné medikamentózne zabrániť. Na začiatku musí byť liečba intenzívna, aby sa zabránilo otvoreniu pôrodných ciest a predčasnému odtoku plodovej vody. Po utlmení kontrakcií lekár pátra po príčine, ktorá kontrakcie vyvolala a lieči ju. Po odvrátení rizika môže rodička v nemocnici zostať, no ak je predčasný pôrod neodvratný, je snaha previezť ju do centra s nedonoseneckou jednotkou intenzívnej starostlivosti. Pre dieťa je, najmä pred 35. týždňom gravidity, výhodnejší transport v maternici (in utero) ako v inkubátore. Za informácie ďakujeme MUDr. Ladislavovi Maršíkovi..

ULOŽIŤ ALEBO DAROVAŤ PUPOČNÍKOVÚ KRV?


Pre zväčšenie kliknite sem

BALÍME DO PÔRODNICE

Materstvo je dobrodružstvo, na ktoré vás nič nepripraví. Čo by však malo byť pripravené, je vaša taška do pôrodnice. Nechcete predsa nechať všetko na poslednú chvíľu alebo sa baliť, keď sa prihlásia prvé kontrakcie. Nezabudnite na nočnú košeľu a podprsenky na dojčenie, župan, ponožky, papuče a šľapky do sprchy, jednorazové spodné nohavičky a osušky. Ideálnou súčasťou vašej výbavy bude aj praktická taška Happy Bag. Nájdete v nej plienky Happy Newborn s výrezom na citlivý pupček dieťatka, prebaľovacie podložky Happy, ktoré vďaka rozmeru 90×60 cm pokryjú celú plochu prebaľovacieho pultíka a prsné tampóny pre dojčiace matky. Jemnú pokožku bábätka ošetríte neparfumovanými obrúskami Sensitive s cenným výťažkom z aloe s hydratačnými vlastnosťami. Popôrodné vložky Bella Mamma oceníte hneď dvakrát, vďaka vysokej savosti a jemnému povrchu. Pribaľte aj ochranné tyčinky do uší, hygienické vreckovky či 120 ml detskú fľašku. Ešte odvahu, trpezlivosť, lásku a máte naozaj všetko.
www.bella4you.sk

PLÁNUJTE VOPRED

Každý rok rodia milióny matiek. Každý pôrod je teda rutinná operácia i jedinečný zázrak zároveň. Priviesť na svet dieťa, zázrak lásky, nehy a dar života je chvíľa, na ktorú sa oplatí pripraviť. Nech už plánujete pôrod vo vani, v bazéne, v pôrodnici či doma, kľačiačky, ležiačky, s fi tloptou či bez nej, na všetko sa dobre pripravte. Premyslite si, či chcete pôrod prežiť spolu s manželom, či chcete epidurálnu anestézu, na všetko sa v poradni spýtajte, poraďte sa a zvážte, čo vám najviac vyhovuje. Príprava je dôležitá nielen preto, aby ste boli v pohode, ale aj kvôli bolesti. Lekári zistili, že hoci bolesť pri pôrode každá žena prežíva inak, horšia je vždy, keď sa spája so strachom a neistotou.

S MENOM OPATRNE

Okrem výbavičky dieťa potrebuje predovšetkým meno. Pri výbere buďte veľmi opatrní. Meno je dar, ktorý dieťaťu dávate na celý život. Ak sa vám práve páči Angelina Jolie či Brad Pitt, neznamená to, že Brad Záhradník je tá správna alternatíva. Študujte a zisťujte si aj významy mien. Kontrolujte individuálne a fi ktívne asociácie či prezývky. Vanessa je fajn, horšie bude, ak budú dcérku volať vaňa. Skontrolujte aj monogram.

OČKOVANIE PROTI ROTAVÍRUSU

Rotavírus spôsobuje vysoko nákazlivú detskú chorobu, ktorú dostane do piatich rokov života prakticky každé dieťa. Rotavírusová gastroenteritída môže spôsobovať hnačku, zvracanie i vysokú horúčku. V ťažkých prípadoch môže dôjsť denne k viac ako 20 epizódam hnačky alebo zvracania, pričom hnačka môže trvať až 9 dní. Tieto príznaky môžu u malých detí v určitých prípadoch rýchlo viesť k ťažkej dehydratácii (úbytku telesných tekutín), kedy je nevyhnutné dieťa ho-spitalizovať. V prípade komplikovaného priebehu ochorenia dokonca hrozí poškodenie mozgu či obličiek. Rotavírusovej infekcii je možné predchádzať očkovaním. Očkovanie proti rotavírusu patrí na Slovensku medzi odporúčané očkovania s čiastočnou úhradou zdravotnej poisťovne. V súčasnosti sú k dispozícii 2 vakcíny proti rotavírusom: monovalentná a pentavalentná. Pentavalentná vakcína RotaTeq pomáha dojča chrániť proti piatim najčastejším typom rotavírusu a podáva sa v 3 dávkach. Prvá dávka medzi 6. a 12. týždňom života, druhá a tretia v minimálne 4-týždňovom odstupe tak, aby sa celé očkovanie ukončilo najneskôr vo veku 26 týždňov. Vakcína sa podáva do úst bábätka, sladká chuť napomôže tomu, aby ju bez problémov prehltlo. O očkovaní proti rotavírusu sa poraďte so svojim detským lekárom.

KEDY VOLAŤ LEKÁRA

Prirodzená imunita získaná od matky vydrží bábätku približne 6 mesiacov. Je málo pravdepodobné, že počas prvého polroka ochorie na niektorú z bežných detských infekčných chorôb. Akékoľvek iné infekčné ochorenie v tomto období však môže byť pre dieťa nebezpečné. Je dôležité, aby ste vedeli, na aké problémy stačíte sami, či už je to boľavé bruško alebo prerezávajúce sa zúbky a kedy je potrebné zavolať lekára. Bábätko komunikuje plačom, pozorne si teda všímajte, či plače dlhšie alebo inak ako bežne. Prejavom ochorenia môže byť aj podráždenie alebo neprirodzená ospalosť či odmietanie potravy dlhšie ako 6 hodín. Pohotovosť volajte ihneď, ak telesná teplota dieťaťa vystúpi nad 39 oC, ak vracia zelené zvratky, ak dýcha hlučne a zrýchlene, ak neplače, ale má vyklenutý lupienok na vrchu hlavy, ak kričí od bolesti a mení sa mu farba pokožky alebo ak jeho stolica obsahuje krv. Nezabudnite umiestniť telefónne číslo vášho lekára a lekárskej pohotovosti na viditeľné miesto v byte!
Záchranná služba: 112

AKO NA NEVIDITEĽNÉ POTVORKY?

Baktérie, ktoré môžu spôsobiť rôzne infekcie sa nachádzajú všade okolo nás. Dostávajú sa na naše ruky, keď sa dotkneme iných ľudí, zvierat, akýchkoľvek povrchov či jedla. Zvýšenú pozornosť by sme mali venovať práve našim ratolestiam, keďže imunita malých detí ešte nie je úplne vyvinutá a preto sú náchylnejšie na získanie infekcie. Malé deti pri spoznávaní okolitého sveta často chytajú do rúk všetko, čo sa dá. Nie je výnimkou, že si čo to vložia i do úst a ani pri čistom jabĺčku nie je vždy isté, že majú čerstvo umyté ruky. Obvykle sú v kontakte s inými deťmi a infekcie sa preto môžu medzi nimi šíriť veľmi rýchlo. Dôkladná hygiena a starostlivé umývanie rúk môže deti ochrániť pred mnohými ochoreniami a niekedy až fatálnymi infekciami. Dôležitá rada: deti opakujú správanie dospelých, tak im buďte dobrým príkladom. Naučte ich správnym hygienickým návykom a častému a dôkladnému umývaniu rúk. I tým najmenším deťom zrozumiteľne vysvetlíte, že majú na rúčkach neviditeľné potvorky, ktoré im môžu spôsobiť rôzne choroby a boliestky. Preto je dôležité časté a správne umývanie rúk a nie len pustiť studenú vodu a ruky pod ňou chvíľu podržať.

Hygienické skúšky zložíte, ak dieťa naučíte, že:
1 ruky je potrebné umývať si mydlom pod tečúcou teplou vodou
2 mädliť si ich spolu s mydlom mimo tečúcu vodu minimálne 5 až 10 sekúnd a až potom opláchnuť
3 nemožno zabúdať ani na priestor pod nechtami

Pozor! Teplá voda sama osebe baktérie neničí, preto je dôležité použiť mydlo, najlepšie antibakteriálne. Antibakteriálne mydlá Dettol sú účinné proti baktériám a vírusom, no citlivé i k jemnej pokožke detských rúk. Kombinácia spoľahlivej antibakteriálnej zložky s aktívnou hydratačnou zložkou zanechá ruky nielen čisté, ale aj zdravé a s pocitom vláčnosti. Vám i vašim najmenším zabezpečia kompletnú antibakteriálnu ochranu na každý deň!

TEST BEZPEČNEJ DOMÁCNOSTI

Urobte si s Predmaterskou knižkou dôležitý test bezpečnosti. Skontrolujte nasledovné body a zistíte, či ste pre bezpečnosť vášho dieťaťa v domácnosti urobili dosť a kde ešte máte rezervy!

1. Elektrické zásuvky sú zabezpečené ochranou.
2. Rohy stolov, skriniek a pod. sú chránené.
3. Dvere či dvierka skriniek sú zabezpečené proti privretiu prštekov.
4. Okná sú zabezpečené pred úplným otvorením poistkou alebo mrežou.
5. V blízkosti detskej postieľky sa nenachádza žiadna šnúra alebo kábel.
6. Plastové tašky a mikroténové sáčky sú uložené mimo dosah dieťaťa.
7. Saponáty sú uložené v uzamknutej skrinke alebo zásuvke.
8. Popolníky sú prázdne a v dosahu dieťaťa sa nenachádzajú cigaretové ohorky. (Nehovoriac o tom, že je nanajvýš neohľaduplné fajčiť v priestoroch, kde je dieťa.)
9. Všetky šnúry od elektrických spotrebičov, ktoré práve nepoužívate a sú v dosahu dieťaťa, sú vytiahnuté z elektrickej zásuvky.
10. Kuchynské a iné nože a všetky ostré nástroje a predmety sú trvalo umiestnené mimo dosah dieťaťa.
11. Všetky lieky sú uložené v uzamknutej, dieťaťu neprístupnej skrinke.
12. Zápalky a zapaľovače sú trvalo uložené mimo dosah dieťaťa.
13. Knižnice, sektorový nábytok a akékoľvek diely nábytku, na ktoré sa dieťa môže vyšplhať, sú pripevnené k stene a zabezpečené proti pádu.
14. Miestnosti v byte či dome ako napríklad dielňa, sú vždy zamknuté.
15. V priestoroch, kde býva a kde sa pohybuje dieťa, vrátane záhrady, sa nenachádzajú žiadne jedovaté rastliny.

DESATORO PRE DETSKÉ NÔŽKY

Detské nôžky. Motív, ktorý často vidíte ako symbol príchodu nového života. Malé nôžky malé starosti, väčšie nôžky... čas postarať sa o vhodnú obuv. Pretože deti, ktoré rastú, ešte nemajú kompletne vyvinutý nervový systém, nesprávnu veľkosť topánky nevnímajú tak ako dospelí. Nesprávny výber topánok však môže viesť nielen k deformácii nožičiek, ale aj kĺbov a k nesprávnemu držaniu tela. Pritom sú to často práve detské topánky, pri ktorých veľkosť podrážky nezodpovedá veľkosti vo vnútri. O to dôležitejšie je meranie veľkosti a desatoro ortopédmi overených rád výberu správnej detskej obuvi. Majte ho na pamäti vždy, keď sa vyberiete kupovať nové topánočky.

1 Starostlivosť odborníkov. Žiadajte kvalifi kované odmeranie detskej nohy.
2 Správna dĺžka. Obuv musí byť vpredu, pred prstami, o 10 až 15 mm dlhšia ako noha.
3 Správna šírka. Šírka obuvi sa musí zhodovať s obvodom nohy v mieste prstových kĺbov.
4 Skúšanie obuvi. Každú obuv dieťaťu preskúšajte obutím a po stojačky.
5 Materiál zvršku. Vyberajte obuv vyrobenú z prírodných materiálov.
6 Hmotnosť a strih. Čím ľahšie, tým lepšie, s uzatváraním na šnurovanie, sponu alebo suchý zips.
7 Výstelka obuvi. Vnútorná nášľapná časť by mala byť zo savého materiálu.
8 Vlastnosti. Skontrolujte ohybnosť obuvi a vlastnosti tlmiace nárazy.
9 Päta. Vnútorná časť pri päte by mala byť dostatočne tuhá, vysoká a dlhá.
10 Podpätok. Pre dieťa je vhodný čo najnižší, s veľkou plochou pre udržanie stability.

10 chýb pri zabezpečení žien do budúcnosti

„Karolína stretla Michala ešte na vysokej škole. Po jej skončení sa zobrali a priviedli na svet tri krásne deti. Keďže starostlivosť o ne dávala obom poriadne zabrať, Karolína zostala v domácnosti a Michal pracoval. To, čo zarobil, stačilo síce na slušnú životnú úroveň, nie však na tvorbu úspor. Keď deti odrástli, šťastné manželstvo sa skončilo a Michal sa s Karolínou rozviedol. Tá si až vtedy, vo svojich 54 rokoch, uvedomila, že to na starobu bude mať sama s penziou veľmi ťažké.“ Aj pre neustále sa zvyšujúcu mieru rozvodov sa čoraz častejšie stretávame s podobnými prípadmi. Až pri spätnom pohľade si Karolína uvedomila, že sa dopustila mnohých chýb, ktoré ju pripravili o pokojnú a dôstojnú starobu. Experti zo skupiny Allianz preto pripravili zoznam 10 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú ženy pri plánovaní zabezpečenia v dôchodku.

1) „Môj manžel zarába veľmi slušne, takže som zabezpečená aj ja.“ Buďte opatrná. Takmer každá druhá svadba sa na Slovensku končí rozvodom. Nespoliehajte sa preto na skutočnosť, že manžel sa o vás na starobu postará.

2) „O podobné záležitosti sa nestarám. Nejako to už dopadne.“ Tento prístup sa môže neskôr žene značne vypomstiť. Vzhľadom na komplikovanosť dôchodkových systémov a neustále zmeny v nich, je dobré sa o svoj dôchodok zaujímať a vždy vedieť, v akom stave sa vaše úspory práve nachádzajú.

3) „Mám len 30 rokov, myslieť na dôchodok je ešte priskoro.“ Chyba. Čím dlhšie na dôchodok sporíte, tým je neskôr vyšší, pričom výška príspevku nie je až taká dôležitá. Začnite sporiť čím skôr, aj keď len malými čiastkami.

4) „Pracujem len na čiastočný úväzok alebo ako brigádnička.“ Nízky príjem spravidla znamená nízku penziu. Je preto výhodné myslieť aj na doplnkový zdroj príjmov na starobu, ako sú napr. dôchodkové fondy či životné poistenie.

5) „Vychovávam deti, štát mi to v starobe vráti.“ Výchova detí môže byť zohľadnená vo veku odchodu do dôchodku alebo vo výške penzie, no nemusí to byť pravidlom. Buďte obozretná, platí to zväčša len do určitého veku dieťaťa a výhody z toho vyplývajúce vám dôstojnú starobu nezaručia.

6) „Je pre mňa veľmi ťažké opätovne sa začleniť do pracovného procesu.“ Pre ženy po materskej dovolenke, hlavne po dlhšej, môže byť návrat do práce na rovnakej pozícii veľmi náročný. Uspokoja sa preto často s nižšie platenou prácou alebo prácou na čiastočný úväzok. To neskôr znamená nižší dôchodok. Snažte sa preto vrátiť do práce čím skôr a na pozíciu, ktorú ste predtým dosiahli.

7) „Vek odchodu do dôchodku je už neďaleko, takže na penziu si sporiť už nemusím.“ V dnešnej dobe štát neustále predlžuje vek odchodu do dôchodku v dôsledku nepriaznivých demografických zmien. Aj napriek vyššiemu veku sa vám preto môže stať, že do dôchodku sa tak skoro nedostanete. A nezabúdajte, každý mesiac, o ktorý odídete do dôchodku skôr ako je stanovené, sa podpíše na výške vašej penzie.

8) „Nepracujem, pretože sa starám o chorých rodičov, neskôr mi to štát zohľadní.“ Mali by ste si skontrolovať, aké presné pravidlá platia pre váš dôchodok, ak sa staráte o chorých príbuzných. Často sa berie do úvahy nielen dĺžka, ale aj úroveň starostlivosti.

9) „Finančná kríza znehodnotila investície do akcií, do akciových fondov sa už neoplatí investovať.“ Pre mladých ľudí je stále výhodné mať vo svojom investičnom portfóliu akciové fondy. Ak aj akcie v krátkodobom horizonte klesajú, v dlhodobej perspektíve sa táto strata obnoví a prinesie zisk.

10) „Vystačím si aj s menším dôchodkom, sporiť nepotrebujem.“ Starať sa o domácnosť, platiť účty a nákupy môže byť pre jedného človeka veľmi náročné. Je preto dôležité mať na starobu odložené úspory, najlepšie v dôchodkovom zabezpečení či životnej poistke.